Po instalacji programu Adobe Photoshop przyszła pora na zapoznanie się z jego funkcjami.

Ikony photoshopa

1. Zaznaczenie prostokątne – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również eliptyczne, pojedynczych rzędów oraz pojedynczych kolumn, pozwala na zaznaczenie wybranego obszaru grafiki

2. Przesunięcie – pozwala na przesuwanie wybranego obrazu.

3. Lasso – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również wielokątne i magnetyczne, pozwala na dowolne obrysowanie obszaru obrazu.

4. Różdżka – pozwala na zaznaczenie danego obszaru obrazu o tym samym kolorze.

5. Kadrowanie – pozwala na zmniejszenie obszaru obrazu do jego fragmentu, który będzie później obrabiany.

6. Odcięcie – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Zaznaczanie odcięcia, pozwala na cięcie obrazu, co zostaje uwzględnione przy jego zapisie.

7. Pędzel korygujący – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Łatka i Zastępowanie koloru, pozwala na korekcję pewnych części obrazu.

8. Pędzel – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Ołówek, pozwala na rysowanie po obiekcie.

9. Stempel – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Stempel wzrokiem, pozwala na klonowanie wskazanego obszaru obrazka na inny.

10. Pędzel historii – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Pędzel stylowy, pozwala na wymazywanie obrazu, np. jeśli znajduje się pod nim jakaś warstwa, to taki pędzel pozwala się do niej dostać.

11. Gumka – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Gumka tła i Magiczna gumka, pozwala na wymazywanie wskazanego obszaru obrazu.

12. Gradient – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Wiadro z farbą, pozwala na wypełnienie danego obszaru, wybranym wzorem lub kolorem.

13. Rozmycie – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Wyostrzenie i Smużenie, pozwala na rozmywanie, wyostrzenie lub rozciąganie wybranego obszaru obrazu.

14. Rozjaśnianie – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Ściemnianie i Gąbka, pozwala na rozjaśnienie lub przyciemnienie wybranego obszaru obrazu.

15. Zaznaczanie ścieżki – po kliknięciu prawy przyciskiem myszy, również Zaznaczanie bezpośrednie, pozwala na modyfikację wybranych ścieżek.

16. Tekst – po kliknięciu prawy przyciskiem myszy, również Tekst pionowy, Maska tekstu poziomego, Maska tekstu pionowego, pozwala na wstawienie tekstu poziomo/pionowo w wybrany obszar obrazu.

17. Pióro – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Pióro dowolne, Dodawanie punktów, Dodawanie punktów kontrolnych, Konwersja punktów, pozwala na rysowanie specyficznych linii, które mogą następnie ułatwić np. wycięcie danego obszaru z obrazu lub jego wypełnienie kolorem.

18. Prostokąt – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również cała paleta innych figur, pozwala na rysowanie różnych kształtów i umieszczenie ich w obrazie.

19. Notatki – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Adnotacje dźwiękowe, pozwalają na dodanie do pliku PSD, czyli pliku z Photoshopa, dodatkowych informacji.

20. Kroplomierz (Pipeta) – po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, również Próbkowanie kolorów i Miarka, pozwala na pobieranie kolorów z obrazka.

21. Rączka – pozwala na przesuwanie obrazu w żądanym kierunku.

22. Lupka – pozwala na powiększenie wybranego obszaru obrazu.

23. Ustaw kolor narzędzia i Ustaw kolor tła – pozwalają na zmianę ustawień kolorów wybranych elementów.

Jakiego programu graficznego używacie? Jakie są jego plusy i minusy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasturbacja – uzależnienie – objawy
Następny artykułSkuteczność antykoncepcji – wskaźnik Pearla

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here