Życie jest najwyższą wartością. Leszek Kołakowski powiadał, że największy paradoks samobójstwa polega na tym, iż jest ono karą wymierzoną światu, który pozostaje na ludzkie cierpienie zupełnie obojętny. Ważne zatem, aby uświadomić sobie, że w momencie popełnienia samobójstwa największym przegranym będziemy my sami. To my mamy bowiem do stracenia coś najcenniejszego – życie. Cokolwiek legło u podstaw naszego destrukcyjnego sposobu myślenia – zawiedziona miłość, rozpad rodziny, praca – nic nie przewyższa wartości naszego osobistego istnienia.

Telefon zaufania w kryzysowej sytuacji. Jeśli myśli samobójcze ulegają znacznemu nasileniu, powinniśmy jak najszybciej poszukać pomocy. Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z telefonu zaufania. Czasami rozmowa z obcą osobą, która nie będzie oceniać i krytykować naszego zachowania, może odwieźć nas od złych zamiarów. Często sami nie potrafimy znaleźć wyjścia z danej sytuacji, tymczasem spojrzenie kogoś obcego – z dystansu – wskaże nam możliwe drogi postępowania.

Rozmowa z bliską osobą. Jeżeli mamy kogoś bliskiego, komu możemy zaufać, nie wahajmy się poprosić go o emocjonalne wsparcie. Opowiedzmy mu o nachodzących nas myślach i spróbujmy posłuchać jego rad. Nawet taka pomoc, udzielona przez kogoś, kto nie jest specjalistą w dziedzinie psychologii, może zdziałać wiele dobrego. Być może przechodzimy tylko chwilowy kryzys, a nasze destrukcyjne myślenie nie ma realnych podstaw, ale jest tylko pewną formą radzenia sobie z lękiem. Często projektowanie wizji własnego samobójstwa jest sposobem na ucieczkę od problemów, metodą zapewniającą przejściowe odprężenie.

Pomoc psychiatry. Jeżeli często nachodzą nas myśli o samobójstwie, odczuwamy smutek i lęk, powinniśmy zdecydować się na odwiedzenie psychiatry. Rozmowa z nim pomoże nam uporządkować własne emocje, z którymi sobie nie radzimy. Poza tym specjalista zdiagnozuje nasze zachowanie, być może doradzi terapię i leki. Czasami gwałtowny spadek nastroju może mieć przyczyny somatyczne – na przykład burzliwe zmiany hormonalne, dlatego nie bójmy się zasięgnąć porady. Nasze życie jest przecież najważniejsze.

NIE POPEŁNIAJ SAMOBÓJSTWA. POZWÓL SOBIE POMÓC, POSZUKAJ POMOCY!

OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 116 111
MŁODZIEŻOWY TELEFON ZAUFANIA 9288
ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA (pon.-czw. 17.00-20.00) (0-22) 654 40 41

LISTA TELEFONÓW ZAUFANIA WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z POLSKIM TOWARZYSTWEM POMOCY TELEFONICZNEJ

Pomocą osobom z myślami samobójczymi zajmują się również OŚRODKI INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

Poszukaj pomocy! Ten zły czas minie! Serio.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić korale z papieru?
Następny artykułJak zrobić kopertówkę w stylu etno?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here