W pieszczeniu swojego ciała nie ma nic złego. Miłe uczucie całkowitego odprężenia, orgazm, rozładowanie napięcia – wszystko to kojarzy się zdecydowanie pozytywnie. Czasami jednak masturbacja może stać się problemem natury psychologicznej. Niepokojące na pewno jest takie zachowanie, kiedy onanizm zaczyna przybierać coraz bardziej odważne formy, aż do zachowań drastycznych.

Jeśli masturbacja staje się uzależnieniem, organizm zaczyna domagać się za każdym razem większej porcji wrażeń. To zaś może skutkować naprawdę destrukcyjnymi zachowaniami. Szczególnie niebezpieczne bywa używanie ostrych przedmiotów, takich jak żyletki czy noże. Lekarze mają okazję oglądać przypadki kobiet, które zbyt głęboko włożyły do pochwy jakiś niebezpieczny obiekt, a także mężczyzn z zakleszczonymi na penisie żelaznymi pierścieniami. Okazuje się, że ludzka pomysłowość nie ma granic. Jednak nie wszystko, co przyjdzie nam do głowy, nadaje się do realizacji.

Wszelkie praktyki sadomasochistyczne mogą przynieść fatalne skutki. Mocne wiązanie, okaleczanie swojego ciała czy duszenie czasami kończą się tragicznie. Można również podejrzewać, że osoba zachowująca się w podobny sposób ma problemy psychologiczne i powinna poszukać pomocy u specjalisty, zanim zrobi sobie krzywdę.

Niepokojąca jest również duża częstotliwość masturbacji, zwłaszcza jeśli posiada się stałego partnera. Autoerotyzm może stać się rodzajem więzienia i izolacji od bardziej różnorodnych bodźców seksualnych. Każdy przypadek, w którym dana osoba jest w stanie osiągnąć orgazm podejmując jeden określony typ zachowania świadczy o nieprawidłowym ukształtowaniu jej seksualności. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zaprzestania uprawiania seksu z inną osobą i ograniczenie się tylko do samozaspokojenia.

Uwaga!

Masturbacja może się także okazać niebezpieczna, jeśli ktoś nie potrafi kontrolować swojej aktywności seksualnej i odczuwa przymus do onanizmu na przykład w miejscach publicznych. Można jednak dodać, że niebezpieczeństwa te wynikają nie z samego faktu masturbacji, ale z nieprawidłowego nastawienia do seksu w ogóle.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Podzielcie się swoją opinią?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ozdobić naturalne paznokcie?
Następny artykułJak ozdobić tipsy szklane?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here