Zakupoholizm jest chorobą, która swoim przebiegiem, objawami i sposobem zachorowania jest bardzo zbliżona do alkoholizmu, tanoreksji czy nałogowego palenia papierosów. Zakupoholizm, najkrócej mówiąc uzależnienie od zakupów, zaczyna się dokładnie w taki sam sposób jak większość uzależnień. Początkowo wykonujemy jakąś czynność, w tym przypadku zakupy, zupełnie obojętnie, w wyniku zaistniałej potrzeby bądź okazji. Jednak stopniowo zaczynamy robić je coraz częściej, traktujemy je jako sposób na zły humor, gorszy dzień czy poprawę nastroju. Jednak w konsekwencji prowadzi to do tego, że w sytuacjach stresowych kupienie czegoś jest jedynym sposobem na rozładowanie emocji, nic innego nie jest skuteczne, nasz portfel i karty kredytowe zaczynają świecić pustkami, a my nie potrafimy przeżyć choćby jednego dnia bez kupienia czegoś, w późniejszym stadium choroby może to być już cokolwiek, byle dokonał się zakup.

Zakupoholizm, podobnie jak inne funkcjonujące w podobny sposób uzależnienia, kwalifikuje się do leczenia, gdyż tak samo jak alkoholicy czy nałogowi hazardziści, pieniądze przeznaczone na zaspokojenie związanych z nałogiem potrzeb, mogą doprowadzić do poważnych problemów finansowych, zadłużenia, a nawet rozpadu rodziny. Najważniejsze jest jednak rozpoznanie jej pierwszych objawów i jak najszybsze podjęcie kroków prowadzących do walki z tą chorobą.

Do pierwszych niepokojących objawów zakupoholizmu zaliczyć można intensywne myślenie o zakupach, o konieczności kupowania, nabywania nowych rzeczy. Zakupoholicy bardzo często szukają pretekstu, aby wybrać się na zakupy, wymyślają, czego im potrzeba, co koniecznie należy kupić, usprawiedliwiając się nieustannie przed samym sobą, że w rzeczywistości jest to bardzo potrzebne, ukrywając przy tym swoje problemy z zapanowaniem nad nałogowymi zakupami przed najbliższymi. Największym problemem tej choroby jest całkowity brak kontroli nad ilością zakupów i kwotami, które są na nie przeznaczane. Ponadto niemożność kupienia w danym momencie wywołuje u zakupoholika gniew, rozdrażnienie i próbę znalezienia pretekstu, aby jednak coś kupić. Z wszystkimi tymi objawami związane są również wyrzuty sumienia, które nękają chorego w związku z utratą dużych sum pieniędzy i okłamywaniem bliskich.

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem leczenia zakupoholika jest skierowanie go na specjalistyczne leczenie do psychologa lub psychiatry, w zależności jak silne jest uzależnienie. Specjalista pomoże w wyjaśnieniu co powoduje tego rodzaju uzależnienie, bardzo częstą są one po prostu odpowiedzią organizmu na pewne zaburzenia, problemy czy wewnętrzne konflikty chorego. Zrozumienie ich, wyjaśnienie i rozwiązanie będzie stanowiło milowy krok w walce z uzależnieniem. Jednak aby tego rodzaju terapia przyniosła rezultaty chory musi uświadomić sobie swój problem i wyrazić chęć podjęcia leczenia. Bez tego, jakiekolwiek próby pomocy mu, prawdopodobnie nie przyniosą żadnego rezultatu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSposoby na letnie upały
Następny artykułPielęgnacja dłoni – sposoby

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here