Silny strach przed wyjazdami wydaje się na pozór błahy. Niemniej jednak stanowi poważny problem dla osoby obciążonej tym rodzajem nerwicy.

Do najczęstszych objawów towarzyszących lękowi przed podróżą zalicza się:

– silny, paraliżujący lęk;

– poczucie zagrożenia;

– stany migrenowe;

– silne bóle brzucha i biegunki;

– drżenie całego ciała;

– suchość w jamie ustnej.

Lęk wzbudza w chorych samo myślenie na temat podróży. Nasila się on, gdy dzień planowanego wyjazdu jest coraz bliższy. Najczęściej nie pomaga świadomość, że wyjazd będzie odbywał się w towarzystwie zaufanych ludzi, jak rodzina, partner czy przyjaciele. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie działań, mogących pomóc w zmniejszeniu odczuwanego lęku.

Przede wszystkim należy szczegółowo zaplanować trasę, zadbać o częste postoje, by móc odetchnąć. Im bliżej znajduje się miejsce naszej docelowej podróży, tym lepiej chora osoba będzie ją tolerowała.

Uwaga!

Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii indywidualnej lub grupowej, gdzie na forum osoba obciążona tym rodzajem lęku będzie mogła podzielić się swoimi emocjami i wysłuchać, jak z problemami radzą sobie inni ludzie.

Boicie się podróżować lub znacie kogoś, kto się boi? Jak myślicie – z czego to wynika? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwoce, warzywa w sierpniu – jakie kupować?
Następny artykułMąż maminsynek – co robić?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here