Lęk przed seksualną bliskością może mieć różne natężenie i różne powody. Niewielka obawa przed pójściem z kimś do łóżka jest zupełnie naturalna w przypadku młodych osób, które nie mają jeszcze żadnych seksualnych doświadczeń. To czego nie znamy, zawsze wzbudza w nas pewną dozę niepewności, ale pierwszy raz zwykle rozwiewa wszystkie niepotrzebne lęki. Inicjacja seksualna jest poważnym krokiem w dorosłość i najczęściej po jego wykonaniu czujemy się pewni siebie i swoich erotycznych atutów.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy strach przed seksem pojawia się u osób doświadczonych, a nawet będących w stałych związkach. Często podłożem takiej sytuacji jest jakieś traumatyczne doznanie, na przykład gwałt czy molestowanie. Ofiara seksualnej przemocy potrzebuje sporo czasu na dojście do psychicznej równowagi. Najbardziej dotkliwym negatywnym uczuciem, z jakim musi

strach przed seksemFot. photoxpress.com

sobie ona poradzić jest nieświadome poczucie winy i związana z tym niechęć do własnego ciała. Terapia zmierza więc w tym przypadku do zaakceptowania swojej fizyczności i oczyszczenia się ze złych emocji.

Z kolei u mężczyzn strach przed seksem może być związany z erotycznymi niepowodzeniami. Panowie są bardzo wrażliwi na punkcie swojej łóżkowej sprawności, dlatego zawód na tym polu może stać się początkiem seksualnej nerwicy. Rozwiązaniem tego problemu jest przede wszystkim szczera rozmowa z partnerką i wykazanie przez nią zrozumienia. W stałym związku z cierpliwą i kochającą kobietą istnieje duża szansa, że seksualne lęki mężczyzny odejdą w niepamięć.

Mężczyźni mogą również obawiać się seksu z powodu wiążącego się z nim ryzyka ciąży. Okazuje się, że strach przed przypadkowym zapłodnieniem blokuje łóżkowe możliwości niejednego kochanka. Wydaje się, że najprostszym sposobem pozbycia się w tym przypadku lęku przed seksem, jest po prostu skuteczna metoda antykoncepcji. Jeżeli jednak kochanek ma naprawdę duże obawy związane z ciążą, może zawsze stosować prezerwatywę, która oprócz radykalnego zabiegu wazektomii stanowi jedyny sposób kontroli płodności przeznaczony dla mężczyzn.

Warto zatem zrobić wszystko, by nieuzasadnione lęki nie ograniczały naszego życia w żadnej jego dziedzinie, tak by czuć się osobą spełnioną i zadowoloną.

Gdzie szukalibyście porady na temat niepokojących Was problemów intymnych? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zioła na wzmocnienie serca?
Następny artykułJakie zioła na menopauzę?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Według tego tekstu faceci okazują się być bardzo słabymi i kruchymi istotkami.

    Jako, że lęk przed seksem spowodowany gwałtem, który miał miejsce w przeszłości, brzmi racjonalnie, to już stojąca obok obawa przed nie sprawdzeniem się czy też ciąża (w którą de facto zajdzie kobieta) brzmią co najmniej śmiesznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here