Techniki wizualizacyjne pełnią niezwykle znaczącą rolę w procesie leczenia. Ludzka wyobraźnia pozwala na przyswajanie zdrowych przekonań. Przykładem wizualizacji może być przeczytanie tekstu o cytrynie i wyobrażenie sobie jej koloru, zapachu i kwaśnego smaku. W trakcie tej wizualizacji ślinianki natychmiast zostaną pobudzone. Podobnie w innych przypadkach – poprzez wyobrażenia możemy wpływać na nasz stan psychiczny oraz fizyczny.

Często osoby chore na nowotwory wyobrażają sobie, jak ich zdrowe komórki zwyciężają chore – to podnosi ich kondycję psychiczną i wspomaga proces leczenia.

Techniki wizualizacyjne mogą być również wykorzystywane w celu regeneracji organizmu. Pomagają przynieść odprężenie, spokój ducha i wyciszenie. Z tego też względu używa się ich w trakcie medytacji. Wystarczy wyobrazić sobie jakieś przyjazne i kojarzące się pozytywnie miejsce lub osobę, np. leżenie na ciepłej plaży, gdzie promienie słońca rozgrzewają przyjemnie ciało, a szum fal uspokaja i zachęca do drzemki.

Techniki wizualizacyjne ze względu na swoje pozytywne efekty są szeroko stosowane w psychologii. Często korzysta się z konkretnych ćwiczeń, mających na celu rozwijanie sztuki wizualizacji. Są to dokładne instrukcje, co należy sobie po kolei wyobrażać, np. ćwiczenie z jabłkiem („Wyobraź sobie, że trzymasz w dłoni duże, czerwone jabłko. Przybliż je do twarzy, poczuj jego słodki zapach…” itd.).

Wizualizacjom towarzyszą zawsze myśli oraz przeróżne odczucia, dzięki czemu możliwe jest powstanie konkretnych i niezwykle wyraźnych wyobrażeń.

Czy korzystaliście kiedyś z techniki wizualizacji? W czym Wam pomogła? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKto może emitować obligacje?
Następny artykułJak pomóc po przegranej?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here