Większość ludzi gardzi kradzieżą, nie potrafi zrozumieć sytuacji, w której ktoś może zawłaszczyć sobie cudzą rzecz. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kradzież jest nie tylko nieetyczna, niemoralna ale także karalna, we wszystkich przepisach prawa na świecie.

Są jednak pewne przypadki, w których dokonanie kradzieży nie jest w żaden sposób związane z umyślą chęcią przywłaszczanie sobie czegoś, a jest jedynie wyrazem pewnej choroby psychicznej, działającej podobnie jak nerwica natręctw czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zmuszającej osobę chorą do kradzieży. Choć kradnący zdaje sobie sprawę, że jego zachowanie jest sprzeczne z przyjętymi normami lub mówiąc najprostszym językiem, jest zwyczajnie złe, nie potrafi zapanować nad meczącymi go myślami o konieczności kradzieży, a dotykające go później wyrzuty sumienia bywają naprawdę uporczywe.

Charakterystyczną cechą kleptomanów jest to, że kradną rzeczy i przedmioty zupełnie im niepotrzebne, przypadkowe, drobne i łatwe do wyniesienia ze sklepu, takie jak gumy do żucia, cukierki, batoniki oraz wszystko to, co najłatwiej zmieścić do kieszeni, gdyż w przypadku tej choroby nie liczy się co zostanie ukradzione, a jedynie sam fakt zaistnienia sytuacji kradzieży.

Kleptomania, podobnie jak depresja czy nerwica, jest pewnego rodzaju zaburzeniem psychicznym które, ze względu na znaczne utrudnianie życia osoby chorej, bez wątpienia kwalifikującym się do leczenia. Aby podjąć właściwe leczenie należy w pierwszej kolejności odpowiednio zdiagnozować potencjalnego chorego.

Osoby borykające się z problemem kleptomanii mają duże trudności z zapanowaniem nad wewnętrzną koniecznością czy przymusem dokonania kradzieży. Zmusza je do tego pewien wewnętrzny głos i lekarz musi stwierdzić, że nie jest on w żaden sposób związany z omamami, urojeniami czy halucynacjami. Ponadto u chorego na kleptomanię intensywne myślenie o zbliżającej się kradzieży wywołuje u niego coraz to większe podniecenie, podekscytowanie i napięcie, które opada przynosząc ulgę dopiero w momencie kradzieży.

Najlepszymi i najskuteczniejszymi metodami walki z kleptomanią jest psychoterapia i farmakoterapia, przeprowadzane równocześnie w przypadku poważnych zaburzeń, lub też opierające się jedynie na spotkaniach z psychologiem, gdy ma on do czynienia z łagodniejsza odmianą choroby. Najlepiej sprawdzającymi się w przypadku kleptomanii terapiami jest racjonalno-emotywna ucząca jak zmienić zaburzony proces myślowy i poznawczo-behawioralna tłumacząca zachodzące w głowie procesy i ucząca chorego jak radzić sobie z określonymi sytuacjami bezpośrednio w życiu.

Mieliście kiedyś do czynienia z kleptomanem? Jak zachowywaliście się wobec takiej osoby?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrendy – Paznokcie – wiosna 2010
Następny artykułPaznokcie żelowe u stóp – informacje

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here