Psychologia Nieśmiałe u dzieci - przyczyny, co robić

Nieśmiałe u dzieci – przyczyny, co robić

-

Mówi się dużo i często o dzieciach nadpobudliwych. One często sprawiają otoczeniu kłopoty, dlatego są zauważone, a otoczenie próbuje dążyć do zmiany zachowania. Dzieci nieśmiałe nie zawadzają nikomu, nie sprawiają kłopotów, ich zachowanie jest wygodne dla otoczenia. Najbardziej nieśmiałość przeszkadza samym dzieciom, które posiadają tę cechę.

Nie są znane przyczyny zachowań mocnego onieśmielenia u niektórych dzieci. Nieśmiałość sama w sobie nie jest niczym złym, dopóki nie staje na przeszkodzie osiągania zamierzonych przez dziecko celów.

Jeśli nieśmiałość staje się uciążliwa, należy pomóc dziecku ją przezwyciężać. Zapraszajmy do domu dziecko, które nasza pociecha lubi. Pozwólmy im się często razem bawić. Dzieci w przyjaznych warunkach mogą być bardziej otwarte i spędzą ze sobą miły czas. Rodzice bawiąc się z dziećmi mogą tworzyć pluszakowy teatr, w którym wstydliwy miś pokonuje swój wstyd i zyskuje przyjaciół. Obok domowych starań aby nasza pociecha nabierała pewności siebie, należy podjąć współpracę z przedszkolem czy szkołą do której uczęszcza dziecko. Pomoże to w zintensyfikowaniu działań w okoniu nieśmiałości.

Dzieci nieśmiałe mają kłopot w odnalezieniu się w nowych sytuacjach. Dlatego idąc, na przykład na przyjęcie urodzinowe warto dziecko przygotować na to, co się będzie działo, jak ma złożyć życzenia. Dobrze też aby twoje dziecko było wcześnie, aby nie było spóźnione – aby zminimalizować jakikolwiek dyskomfort.

Mówmy też dziecku, jakie jest – zauważając jego dobre strony. Budujmy jego poczucie wartości, aby miło świadomość swoich możliwości.

Ważne, aby rodzice akceptowali swoje dziecko jakie jest i nie rzucali go na „głęboką wodę” w celu przełamania nie śmiałości. Trzeba okazać swemu dziecku, że go kochamy. Dziecko czujące wsparcie i akceptację swoich rodziców łatwiej będzie się otwierało.

W jakich sytuacjach Twoje dziecko staje się nieśmiałe? Co wtedy robisz?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Clienting – co to jest?

Marketing jest pojęciem i ideą rynku masowego. Na takim właśnie rynku czuje się dobrze i funkcjonuje efektywnie. Clienting to idea stosunkowo młoda, mogąca wpłynąć na całkowitą zmianę myślenia przedsiębiorców na temat reklamy. Zastępuje on marketing, ukierunkowując nas na jednostki. Clienting głosi zasadę, że to klient jest ostatecznym czynnikiem decydującym o sukcesie firmy. Według tej doktryny, powinniśmy jako przedsiębiorcy skupić się na kliencie. Dbać o rozwój dobrej z nim relacji, budować przywiązanie emocjonalne. Samo koncentrowanie się na wynikach sprzedaży czy obsłudze klienta rozumianej jedynie w techniczny sposób, w czasach tak mocno rozwiniętej konkurencyjności, to według Clientingu zdecydowanie za mało.

Szybki obiad – przepisy

Każdy z nas miał kiedyś do czynienia z sytuacją, kiedy w szybkim tempie trzeba przygotować smaczny obiad jedynie z tego, co znajduje się w lodówce. Przy czym obiad szybki nie zawsze znaczy niesmaczny i byle jaki. Istnieje bardzo wiele przepisów na dania szybkie, a przy tym niezwykle smaczne i popularne. Warto poznać kilka z nich.

Zobacz też

Agrest – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Agrest jest rośliną dość powszechnie uprawianą na działkach. Szczególnie popularna jest jego forma pienna, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż inne drzewka owocowe. Owoce agrestu są słodkie i idealnie nadają się na różnego rodzaju przetwory.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: