Dlatego ważne jest aby wcześniej rozpoznać chorobę a tym samym, skrócić cierpienie chorego. Zdarza się, że wiele przypadków jest leczonych przez lekarza rodzinnego, szczególnie lżejsze formy depresji. Gdy choroba ma bardziej skomplikowany przebieg, wskazana jest już konsultacja psychiatryczna a nawet, w wyjątkowych przypadkach, hospitalizacja.

Charakterystyczną cecha depresji są objawy, które utrzymują się przez dwa tygodnie:
– utrata radości życia (zauważane jako zobojętnienie)
– obniżenie nastroju (niespodziewane i nieuzasadnione wybuchy płaczu, nieoczekiwane, chwilowe, szybko znikajace stany euforii)
– problemy z koncentracją (zauważanie przez chorego niemożności skupienia uwagi doprowadzajace do pogorszenia się nastroju, twierdzenia, że jest się „beznadziejnym”, „głupim”, „nieużytecznym”)
– pustka emocjonalna
– powstarzające się stany lękowe (strach przed wyjściem z łóżka/pokoju/domu)
– bezsenność (lub rozregulowanie trybu snu, niemożlość zaśnięcia w nocy, spanie od rana do wieczora)
– czasami tendencje samobójcze(zazwyczaj niezauważane przez osoby bliskie)

Osoba chora na depresję bardzo cierpi. Nie może wykonywać pracy zawodowej a proste czynności życia codziennego sprawiają jej ogromną trudność. Nie potrafi na przykład wstać z łóżka, podnieść się, a nawet otworzyć oczu. Czuje się gorsza, bezradna, wystąpić może chęć odebrania sobie życia. Dochodzą do tego również objawy somatyczne jak:
– problemy ze snem (zazwyczaj różne formy bezsenności)
– zaburzenia apetytu (brak łaknienia i szybkie chudnięcie lub nadmierne łaknienie i tycie)
– poczucie utraty sił fizycznych (i poczucie bezsilności)

Często osoby dotknięte depresją zgłaszają się do lekarza rodzinnego oskarżając się na bóle brzucha i pleców, bezsenność czy utratę miesiączki.

Przyczyny depresji:
– psychologiczne – skłonność do zachorowania mają osoby o niskiej samoocenie. Nasza osobowość i cechy charakteru decydują o tym w jaki sposób będziemy reagować na bardzo trudne sytuacje życiowe np. utratę kogoś bliskiego
– środowiskowe – depresję wyzwolić mogą oraz wpływać na nią, nasze relacje z innymi, środowisko rodzinne w którym żyjemy, to w jaki sposób zaspokajane były nasze potrzeby psychiczne
– biologiczne – nie do końca zostały poznane przyczyny i geneza powstawania depresji. Mówi się o możliwym wpływie genetycznym związanym z niskim poziomem hormonu redukującego stres (kortyzol) oraz zaburzeniami w układzie neuroprzekaźników

Uwaga!

Należy pamiętać, że depresja jest chorobą, która powraca. Zaleczona pojawia się niespodziewanie i cyklicznie (na przykład co roku, w miesiącach zimowych). Dlatego zarówno osoba chora, jak i jej bliscy powinni zwracać uwagę na pierwsze objawy depresji, która może się odnowić.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega leczenie kanałowe zęba?
Następny artykułZestaw ćwiczeń pilates

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here