Psychologia Psychoterapia przez Internet - jak wygląda, na czym polega?

Psychoterapia przez Internet – jak wygląda, na czym polega?

-

Psychoterapia odbywająca się za pomocą Internetu zapewnia klientowi anonimowość. Jest to główny argument przemawiający za tym, by osoby bardzo nieśmiałe lub niechętne do bezpośredniego kontaktu z terapeutą, podjęły się terapii.

Psycholodzy zalecają, by psychoterapia Internetowa miała charakter jednorazowy i miała jedynie charakter interwencyjny, w nagłym przypadku. Mimo wszystko cieszy się ona rosnącym powodzeniem. Jest zazwyczaj o wiele intensywniejsza od klasycznej terapii. Klient zasiada przed swoim komputerem o ustalonych ze specjalistą godzinach. Najczęściej przy pierwszym „spotkaniu” terapeuta prosi klienta, by ten opisał mu, z jakim problemem się zwraca. Ma pisać jak najwięcej, dokładnie przez 45 minut. Następnego dnia otrzymuje na swoją skrzynkę mailową analizę. Wraz z nią przesyłane są również zalecenia, np. zadanie, by napisać list do fikcyjnego przyjaciela. Taka terapia ma charakter krótkotrwały, stosowana jest zazwyczaj w okresie od sześciu tygodni, do nawet pięciu miesięcy.

Należy zaznaczyć, że psychoterapia przez Internet nie jest przeznaczona dla wszystkich. Z całą pewnością nie powinna być stosowana u osób z myślami lub zamiarami samobójczymi, może to bowiem doprowadzić do skutków odwrotnych do zamierzonych. Zadziwiająco dobre efekty przynosi jednak wśród osób cierpiących na depresję.

W przeciwieństwie do zwykłej psychoterapii, w której po zakończeniu sesji kontakt pomiędzy terapeutą a klientem zanika, w psychoterapii Internetowej pacjent otrzymuje pytanie o swoje samopoczucie. Wiadomość taka jest do niego kierowana drogą internetową po upływie roku od dnia zakończenia terapii on-line.

Co myślicie o tego rodzaju psychoterapii? Uważacie, że może być równie skuteczna jak ta „standardowa”? Podzielcie się swoimi opiniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kraje muzułmańskie a arabskie – różnice

Bardzo często popełnianym błędem w pojmowaniu złożonego świata arabsko-muzułmańskiego czy - jak często go nazywamy - Bliskiego Wschodu jest stosowane nazewnictwo. Nagminnie można usłyszeć, nawet w mediach, jak zamiennie używa się pojęć: "kraje arabskie" i "kraje muzułmańskie", gdy w rzeczywistości są to dwa odmienne światy.

Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

Stary Rynek jest otoczony kamienicami z czterech stron. Większość z nich została wzniesiona w XIX wieku, w miejscu już istniejących wcześniej budowli. Domy te stoją na parcelach wytyczonych jeszcze w XIV wieku. Warto zwrócić uwagę na ich dekoracyjne elementy. W centralnej części rynku stoi murowany ratusz. Jego obecny kształt pochodzi z XVI i XVII wieku.

Zobacz też

Jakie jest oprocentowanie kredytów inwestycyjnych?

Główny atutem kredytu inwestycyjnego w stosunku do pożyczki gotówkowej jest niższe oprocentowanie. Wielkość tej różnicy jest sprawą zasadniczą, ponieważ wszystkie formy gotówkowego wsparcia przedsiębiorstw kuszą swobodą wykorzystania przydzielonych środków. Innymi słowy dylemat przedsiębiorcy wiąże się z pytaniem czy warto zgodzić się na nadzór projektu inwestycyjnego ze strony banku oraz większa liczbę formalności w zamian za niższy koszt kredytu. Innym kryterium wyboru jest sposób obliczania oprocentowania.

Modne i piękne wanny wolnostojące

Urządzenie własnej łazienki to zadanie trudne, ale bardzo ważne. Jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób, będzie ono bardzo...

Gadżety religijne dla siebie i najbliższych

Gadżety religijne mogą być świetnym prezentem dla osoby, której bliskie są wartości chrześcijańskie. Wśród nich znajdują się drobiazgi codziennego...

Może Cię zainteresuje: