Obok czynników zewnętrznych, społecznych na stan emocjonalny dziecka mają wpływ cechy układu nerwowego oraz ogólne zdrowie. Jednym z objawów zaburzeń emocjonalnych jest nadpobudliwość psychoruchową. Ten objaw jest łatwo zauważalny ponieważ zachowania dzieci są bardzo ekspresyjne, wybuchowe. Dzieci z nadpobudliwością psychoruchową sprawiają często duże kłopoty, zarówno rodzicom jak i nauczycielom. Dzieci te są bardzo ruchliwe, hałaśliwe, krzykliwe, często płaczą oraz urządzają bójki. Cechuje je również brak koncentracji uwagi. Zachowania dzieci, które są emocjonalnie zaburzone są mogą być wzmacniane przez osoby, które niewłaściwie reagują na zachowania dzieci – złością, nadmiernymi karami i piętrzącymi się uwagami w dzienniczkach.

Emocjonalne zaburzenia przejawiają też na pozór „grzeczne dzieci”. To są dzieci, których nikt nie zauważa w klasie, prawie wcale się nie odzywają , nie wchodzą w relacje, mają postawę wycofującą. Przeżywają one lęk w każdej dla nich trudnej sytuacji. Nasilające się lęki dziecka powodują jeszcze większe jego zamknięcie i izolację. Nie mają one wiary we własne siły, każdą, nawet małą uwagę traktują jako coś poważnego, co jest przyczyną dodatkowego stresu. Rodzice zauważają też że ich dzieci mają koszmary senne. Zaburzenia emocjonalne u dzieci mogą objawiać się też depresją.

M. Chłopkiewicz wyróżnia cztery grupy dzieci , przejawiających zaburzenia emocjonalne:
– zmotywowane – napięte – dla których dużym stresem jest, na przykład niedokończone zadanie
– podporządkowane – uległe – te dzieci są przesadnie układne i uczynne
– z obniżoną samooceną – zrezygnowane –to dzieci powolne, nie wierzące we własne siły
– nadwrażliwe – asteniczne – dzieci te są skryte i nie lubią hałasu.
Problemy emocjonalne mogą manifestować się też innymi objawami, takimi jak: moczenie nocne, lęk spania ciemnym pokoju.

Gdy zauważymy niepokojące nas zachowania u warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Emocje bowiem są bardzo ważne, one wpływają na to, jak żyjemy i jakie decyzje podejmujemy w życiu.

Czy Twoje dziecko przejawia jakieś zaburzenia emocjonalne? W jakich sytuacjach?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy warto kupować modne ubrania dla dzieci?
Następny artykułAgresja u dzieci – co robić?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here