Agresja to „zamierzone działanie – w formie otwartej lub symbolicznej- mające na celu wyrządzanie komuś lub czemuś szkody, straty lub bólu” (Jeno Ranschburg). Agresja może być fizyczna (uderzenia, kopnięcia) lub słowna (przezwiska, groźby czy pomówienia).

Aby skutecznie zapobiegać agresji dzieci trzeba poznać przyczyny jej postępowania. Trzeba zrozumieć dziecko, jego agresję potraktować jako wyraz problemów, a nie jako złą wolę. Należy połączyć siły – rodzice i nauczyciele muszą razem współpracować. Drogą do eliminowania zachowań agresywnych jest nauka panowania nad swoimi emocjami. Wyjaśnianie skąd się bierze złość, rozmowa o odczuciach, emocjach to dobra droga nauki.

Najbliższym otoczeniem dziecka jest jego dom. Tu powinien czuć się bezpiecznie, być kochanym, wspieranym i rozumianym. Ale w tym samym domu dziecko narażone jest też na oddziaływanie telewizji – filmów wypełnionych nienawiścią oraz komputera – a w szczególności gier uczących agresji. Rodzicu – spędzaj więc więcej czasu ze swoim dzieckiem, ciekawego czasu – podążając za jego marzeniami i hobby. Dobrym pomysłem jest też poznanie znajomych dziecka, sposób ich spędzania czasu. Dziecko powinno mieć poczucie, że zawsze może przyjść do rodzica, że nie zostanie odrzucony. Rodzic powinien być autorytetem. Niestety nie zbuduje się go w jeden dzień, to proces. Rodzic powinien być konsekwentny.

Jeśli chcemy oduczyć dziecko agresji nie bądźmy wobec niego agresywni. To trudne, kiedy nasza cierpliwość jest już nadwyrężona, a kolejne przewinienie na „rachunku” naszego dziecka lecz… nie można wysyłać sprzecznych sygnałów. Zachowań agresywnych nie zwalczy się agresją wobec dziecka. Spokój rodzica, spokój nauczyciela i konsekwentne postępowanie – to dobra droga do sukcesu.

Uwaga!

Jeżeli dziecko zaczyna przejawiać złe zachowanie należy razem z nim ustalić, wypracować zasady funkcjonujące w waszej rodzinie. Oznacza to też, że należy porozmawiać o „bonusach” wypływających z przestrzegania zasad np.: wspólne wakacje, jak i konsekwencji agresywnego zachowania np.: brak kieszonkowego. Ważne aby w swoim postępowaniu być konsekwentnym.

Czy Twoje dziecko często wpada w agresję? W jakiej sytuacji? Co wtedy robisz?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZaburzenia emocjonalne dzieci – charakterystyka
Następny artykułJak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here