Rodzina Co robić, kiedy mąż broni swojej mamy?

Co robić, kiedy mąż broni swojej mamy?

-

Odcięcie pępowiny. Jeżeli mężczyzna nie dojrzeje do rozpoczęcia całkowicie samodzielnego życia, ale wszystkie decyzje będzie podejmował w porozumieniu ze swoją matką, ma nikłe szanse na stworzenie szczęśliwego związku z kobietą. Wcześniej czy później żona będzie miała odmienne zdanie od teściowej i wtedy zacznie się walka o uczucia męża. W nieporozumieniach z teściową wszystkie problemy są bowiem najczęściej pretekstem, natomiast istotą sporu jest pokazanie, która z kobiet jest ważniejsza. Najlepiej zatem jeszcze przed ślubem obserwować relacje przyszłego męża z matką i przyjrzeć się jej stosunkowi do naszej osoby. Nie da się zbudować trwałego i szczęśliwego związku, jeżeli zawsze będziemy w emocjonalnym trójkącie. Mamy zatem prawo nerwowo reagować na zbytnią ingerencję teściowej w nasze małżeńskie życie.

Zrozumienie i rozmowa. Oczywiście zawsze musimy uwzględnić konkretny kontekst sytuacyjny. Pamiętajmy, że matka męża ma dla niego szczególne znaczenie, podobnie jak dla nas nasza własna mama. Nic więc dziwnego w tym, że mężczyzna dba o jej uczucia, odwiedza ją czy troszczy się o jej zdrowie. Warto wręcz zachęcać męża do takiego zachowania. Aby nie ranić uczuć ukochanego, nie musimy informować go o każdym niedociągnięciu ze strony teściowej. Nikt przecież nie jest idealny i nieporozumienia się zdarzają. Jeśli jednak czujemy, że zostały przekroczone granice naszej tolerancji lub, że teściowa niebezpiecznie się do tych granic zbliża, trzeba odważnie zareagować.

Zanim będzie za późno. Przede wszystkim należy przygotować się do spokojnej, rzeczowej rozmowy. Następnie trzeba przedstawić swoje argumenty i nie pozwolić sobie wmówić, że nasze uczucia są mniej ważne niż racje teściowej. Mąż powinien zrozumieć, że to z żoną założył rodzinę i zobowiązał się do dbania o jej dobro, które przecież nie polega na biernym podporządkowaniu jego matce. Najlepiej przygotować sobie w takiej sytuacji konkretne pytania, o to, co mąż sądzi o konkretnym zachowaniu teściowej. Nie należy natomiast używać ogólników i ocen, które zawsze prowadzą do bezowocnej kłótni. Jeśli ukochany zostanie postawiony przed konkretnym problemem i będzie musiał dać rzeczową odpowiedź, istnieje duża szansa, że się zreflektuje i zobaczy rację żony. Najlepiej zaś uświadomić ją mężowi jak najszybciej, zanim nieporozumienia staną się na tyle dotkliwe, że będzie za późno na uratowanie małżeństwa.

Czy Wasz mąż zachowywał się podobnie? Jakie było wyjście z sytuacji? Czekamy na komentarze!

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dieta na przytycie – jadłospis

Tak jak wiele osób boryka się z nadwagą. Są też i tacy, którzy - wręcz przeciwnie - za wszelką cenę chcieliby przytyć. Osób z problemem niedowagi, w porównaniu do tych z nadmiarem kilogramów, jest mniej, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że niedowaga może być poważnym problem, a walka z nią często bywa bardzo trudna. W wielu przypadkach zwiększenie masy ciała graniczy z cudem. Ale czy na pewno?

Jak usunąć starą farbę ze ścian?

Malując mieszkanie warto przedtem pozbyć się starej warstwy farby. Nakładanie kolejnych warstw farby przy kolejnych pracach remontowych prowadzi do powstania odprysków i nierówności. Jest to czynność bardzo prosta. Jak usunąć starą farbę?

Zobacz też

Brak apetytu u kota – przyczyny

Brak apetytu u kota może być jednym z pierwszych objawów poważnej choroby dlatego nie należy go bagatelizować i jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który będzie mógł określić fizjologiczne przyczyny utraty apetytu kota.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: