Rodzina Jak powiedzieć rodzinie o rozwodzie?

Jak powiedzieć rodzinie o rozwodzie?

-

Postawienie przed faktem dokonanym. Jeśli wiemy, że rodzina nie przyjmie dobrze wiadomości o małżeńskich kłopotach, lepiej nie wciągać jej w wewnętrzne kłótnie. Ryzykujemy bowiem, że najbliżsi będą naciskać na zawarcie porozumienia za wszelką cenę i bagatelizować nasze racje. Decyzja o rozwodzie lub pozostaniu w małżeństwie powinna być tylko i wyłącznie naszym wyborem, nie można zaś jej podejmować pod wpływem presji innych. Jeżeli zatem chcemy zachować pełną autonomię, lepiej poinformować rodzinę dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że związek dobiegł końca.

Prośba o uszanowanie decyzji. Przy okazji oznajmiania rodzinie tej trudnej decyzji można poprosić o jej uszanowanie. Jeżeli nie ma szans na uratowanie małżeństwa, nie ma sensu roztrząsać, kto popełnił najwięcej błędów. Rozwód jest niezwykle ciężkim przeżyciem, wiąże się z poczuciem życiowej porażki i pustki, dlatego brak akceptacji ze strony rodziny może znacznie pogorszyć nasze samopoczucie. Warto zatem poprosić najbliższych, żeby wykazali się dojrzałością i po prostu nas zrozumieli.

Ogólniki zamiast szczegółów. Jeżeli nie staramy się o rozwód z orzeczeniem o winie, w którym nasi najbliżsi uczestniczyliby jako świadkowie, nie musimy wyjawiać wszystkich szczegółów rozstania. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bliskie są nasze relacje. Niektóre kobiety mogą na przykład poczuć ulgę, opowiadając o wszystkim matce. Kobiece lub męskie wsparcie może w tej sytuacji zdecydowanie pomóc. Jeżeli jednak nie jesteśmy gotowi, żeby rozmawiać o najbardziej intymnych sprawach, zachowajmy je dla siebie.

Oczekiwanie wsparcia, a nie oceny. Możemy także szczerze powiedzieć najbliższym, że liczymy na ich wsparcie i pomoc. Po rozwodzie będziemy musieli ułożyć nasze życie na nowo i wiele rzeczy się zmieni. Być może będziemy przez jakiś czas poszukiwać mieszkania i zatrzymamy się u rodziców. Podobnie, jeśli mamy dzieci, pomoc ze strony rodziny będzie bardzo ważna. Lepiej zatem skupić się na przyszłości i odbudowie życiowej równowagi niż rozważać, co by było gdyby. Jeżeli jasno powiemy o tym najbliższym, na pewno uzyskamy ich wsparcie. Siła rodziny ujawnia się bowiem przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych.

Jak Wy przekazaliście rodzinie tę ciężką wiadomość? Jaka była ich reakcja? Opowiedzcie nam o tym w komentarzu

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kruszonka do ciasta – przepis

Wiele tradycyjnych ciast jest przyozdobionych kruszonką. Co to właściwie jest kruszonka? To też jest ciasto. Kruche, starte na tarce, posypane na wierzchu.

Rozwój, szkolenie umiejętności przywódczych

Szkolenia dla przywódców biznesowych przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy w swojej pracy pełnią role zarządzających ludźmi. Kadra kierownicza, menedżerowie różnych szczebli, liderzy, koordynatorzy projektów czy osoby zajmujące się coachingiem stanowią grupę docelową takich zajęć. Jak szkolić przywódców? Czego powinni się oni nauczyć, jakie praktyczne umiejętności muszą posiąść, by swoje zadania realizować efektywnie lub jeszcze bardziej skutecznie?

Zobacz też

Dostarczenie wypowiedzenia umowy o pracę

Najkorzystniejszym i najmniej stresującym sposobem ustania stosunku pracy jest jego rozwiązanie za porozumieniem stron. Jednakże z wielu przyczyn życiowych zdarzają się sytuacje, w których tylko jedna ze stron ma interes w zakończeniu współpracy i składa wypowiedzenie umowy.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: