Nie muszę Cię kochać, ale okazuję Ci szacunek. Koniec miłości nie musi oznaczać całkowitego zerwania relacji, tym bardziej, że w pewnych sytuacjach utrzymywanie kontaktu bywa koniecznością. Dobrze jest zatem uświadomić sobie, że nie trzeba się kochać, żeby tolerować drugą stronę. Chodzi przede wszystkim o umiejętność powstrzymania się od wyciągania przy każdej okazji rzeczy z przeszłości, dąsania się czy ubliżania sobie nawzajem. Przeszłość trzeba zostawić za sobą, zaś teraźniejszość podporządkować podstawowym zasadom kultury osobistej.

Pomogę Ci, jeśli będziesz tego potrzebować. Ludzie, którzy kiedyś byli ze sobą w związku, ale nadal potrafią sobie wzajemnie pomagać, wykazują dużą dojrzałość. Kiedyś w końcu byli sobie bliscy i wnieśli coś ważnego w życie drugiej osoby. To, że ktoś nie jest już naszym partnerem, nie skreśla go jako człowieka. Poza tym często mamy o takiej osobie dużą wiedzę, więc potrafimy pomóc jej w odpowiedni sposób. Jeśli byli partnerzy mają ze sobą dziecko, współpraca jest wręcz niezbędna, zarówno jeżeli chodzi o codzienne sprawy, jak i o szczególne okoliczności, jak na przykład święta czy inne ważne okazje.

Nie mówię o Tobie źle. Naszą klasę pokazuje także sposób, w jaki wyrażamy się o byłym partnerze. Nie powinniśmy oczerniać go w oczach jego znajomych czy rodziny, a już na pewno nie w obecności dzieci. Marzeniem dziecka jest posiadanie rodziców, którzy nie będą ze sobą walczyć i rywalizować o jego uczucia, każąc mu opowiadać się za jedną ze stron. Nawet jeżeli wiemy, że były partner nie zachował się w porządku w jakiejś sytuacji dotyczącej opieki nad dzieckiem, nie powinniśmy obciążać tą wiedzą malucha. Ono chce wierzyć, że jest kochane przez oboje rodziców.

Lubię Cię. Ideałem jest natomiast sytuacja, kiedy ludziom pomimo rozstania udaje się uratować przyjaźń. Lubienie się bardzo ułatwia kontakty ze wspólnymi znajomymi i jest wręcz nieocenione w wychowywaniu dzieci. Przyjaźń daje bowiem szansę nie tylko na tolerowanie siebie nawzajem, ale także na wspólne spędzanie czasu, co dla dzieci może mieć ogromne znaczenie. Wspólne wyjście na szkolne przedstawienie, urodziny dziecka czy święta to z pewnością największy sukces partnerów po rozstaniu.

Jaki jest Wasz sposób na ułożenie ciężkich relacji z byłym mężem lub partnerem? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić opaskę na włosy na drutach?
Następny artykułMitenki na drutach – krok po kroku

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here