Bezpośrednia reakcja. W wypadku, kiedy spotykamy się z brakiem szacunku ze strony siostrzenicy, powinniśmy natychmiast zareagować. Nie możemy dopuścić, żeby córka siostry zwracała się do nas agresywnie czy też ośmieszała nas przy innych. Takie zachowanie zawsze świadczy o złych manierach i my, jako dorośli, musimy na nie zwracać uwagę. Od razu zatem gdy spotkamy się z jakimś przejawem braku szacunku, bezpośrednio zwróćmy siostrzenicy uwagę. Powiedzmy jej, że w każdej rodzinie obowiązuje pewna hierarchia i jeśli chce się uchodzić za osobę dobrze wychowaną, należy się do niej stosować. Zamiast jednak wielkiego oburzenia, zastosujmy raczej ironiczną ripostę. To zawstydzi siostrzenicę i uzmysłowi jej własny brak taktu.

Rozmowa z siostrą. Jeżeli brak szacunku nie był tylko incydentem, ale zaczął się powtarzać, porozmawiajmy z siostrą o jej metodach wychowawczych. Być może w natłoku codziennych obowiązków nie zauważyła ona, że z jej dzieckiem dzieje się coś złego. Siostra na pewno powinna wiedzieć o zachowaniu córki. Poza tym ma ona na swoje dziecko największy wpływ. Trzeba zatem poruszyć ten temat i dowiedzieć się, co siostra zamierza zrobić w tej sprawie. Możemy również coś jej doradzić. Jeśli na przykład siostrzenica przechodzi trudny okres dojrzewania, być może jest to tylko niegroźny etap buntu. Istnieje jednak również możliwość, że wpadła w jakieś złe towarzystwo i zaczęła przejmować jego zwyczaje. W takim wypadku siostra, jako matka, powinna zareagować zdecydowanie, a nawet skorzystać z pomocy psychologa czy pedagoga zajmującego się młodzieżą.

Zwrócenie uwagi na forum rodziny. Jeżeli nasze zabiegi nie skutkują, można zwrócić siostrzenicy uwagę w obecności całej rodziny. To przyniesie przynajmniej taki efekt, że dziewczyna raczej nie ośmieli się ponownie potraktować nas bez szacunku. W pewnych wypadkach tylko zdecydowane działanie może przynieść dobry efekt. Jesteśmy w końcu dorośli i nie możemy nikomu pozwolić na jawne lekceważenie naszej osoby, nawet jeśli spotyka nas ono ze strony osoby, którą pamiętamy jako słodkiego i uroczego bobasa.

Nasza postawa będzie miała w tym wypadku ogólny skutek wychowawczy, ponieważ będzie elementarną lekcją dobrych manier. Znajomość etykiety obowiązującej w towarzystwie na pewno przyda się siostrzenicy w przyszłości.

A jak Wy radzicie sobie z brakiem szacunku ze strony dzieci Waszego rodzeństwa? Opowiedzcie nam o swoich metodach!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRak piersi – objawy
Następny artykułJak łagodzić ból?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here