Savoir-vivre Czy wypada iść samemu na wesele?

Czy wypada iść samemu na wesele?

-

Dawniej samotne osoby były rzadko widywane. Teraz coraz więcej ludzi decyduje się na życie w pojedynkę. Przyjścia na wesele bez towarzyszącej osoby nie traktuje się jak gafy. Niektórzy uczestnicy przyjęcia prawdopodobnie też przyjdą sami, więc singiel nie powinien czuć się skrępowany.

Będąc na weselu bez drugiej osoby, można tańczyć ze wszystkimi gośćmi. Dobrze jednak zachowywać ostrożność w stosunku do tych, którzy przyszli z kimś. Duża uwaga poświęcona mężatce lub narzeczonej to zapowiedź niezbyt przyjemnej atmosfery. Tak samo ciągłe tańczenie z czyimś narzeczonym lub mężem źle świadczy o wychowaniu.

Jeśli ktoś przyjmuje zaproszenie dla dwóch osób, a osoba towarzysząca rozmyśla się, wypada powiadomić państwa młodych o tym fakcie. Płacąc za przygotowanie przyjęcia, muszą wiedzieć, że ubyło jedno miejsce. Czy w tej sytuacji na pewno można przyjść samemu? To zależy od obydwu osób. Jeżeli powód rezygnacji z uczestniczenia w przyjęciu nie był poważny, to druga osoba nie powinna obrazić się, że ktoś poszedł bez niej.

Nie powinno się zmuszać nikogo, aby uczestniczył w przyjęciu weselnym jako osoba towarzysząca. Wówczas można przyjść samemu i nie będzie to źle odebrane. Przyprowadzanie kogoś, kto będzie się męczył nie ma sensu, a savoir-vivre traktuje taką sytuację jako kłopotliwą dla osoby, która musi przyjść na przyjęcie.

Kiedy komuś zależy, aby nie był sam na weselu, może zaprosić kogoś znajomego albo osobę ze swojej rodziny. Zanim przyjdzie z kimś towarzyszącym, musi uprzedzić państwa młodych o takim gościu. Nagłe przyprowadzenie nowej osoby mogłoby być kłopotliwe. Narzeczeni powinni wiedzieć wcześniej dla ilu gości przygotować (i sfinansować) przyjęcie. Jeżeli okazuje się, że towarzysząca osoba byłaby kłopotem dla zaskoczonych państwa młodych, savoir–vivre radzi przyjść samemu.

Uwaga!

Państwo młodzi nie muszą lubić wszystkich znajomych. Wiedząc, że osobą towarzyszącą będzie człowiek, którego woleliby nie widzieć, należy uszanować ich wolę. Przyjście samemu nie będzie gafą. Przyprowadzanie niemile widzianego gościa byłoby natomiast nadużywaniem gościnności.

A Wy poszlibyście samemu na wesele, szukalilibyście partnera czy zrezygnowali z zaproszenia? Co Waszym zdaniem wypada?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pielęgnacja storczyków

Storczyki to jedne z bardziej wymagających kwiatów jednak pewna grupę o nazwie Orchidacea można, z dobrym efektem, uprawiać samodzielnie. Rosną prawie we wszystkich rejonach świata a ich kwiaty są okazałe i piękne. Storczyki to byliny, czyli rośliny wieloletnie.

Jak odblokować konto internetowe?

Korzystanie z konta internetowego niesie ze sobą konieczność odpowiedniego zabezpieczenia środków zebranych na koncie, do którego istnieje dostęp internetowy.

Zobacz też

Jak zrobić syrop na kaszel z buraka?

Syrop z buraka jest naturalnym i banalnie prostym w przygotowaniu lekarstwem. Należy go stosować w czasie przeziębienia i grypy. Świetnie działa na suchy i mokry kaszel, ból gardła, chrypkę i zapalenie krtani. Ma właściwości wzmacniające i wykrztuśne, dzięki czemu oczyszcza drogi oddechowe.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: