Damski strój do jazdy konnej w niewielkim stopni różni się od męskiego. Wybierając strój powinnyśmy pamiętać, żeby był on łatwy w utrzymaniu. Ubiór jeźdźca wciąż narażony jest na plamy z błota lub trawy.

Nigdy nie powinno dosiadać się konia bez nakrycia głowy, czyli toczka lub kasku. Dobrze dobrane nakrycie głowy ochroni ją w razie upadku. Wybierając toczek powinno zwrócić się uwagę na jego zapięcie. Musi być solidne, tak by toczek nie zsuwał podczas jazdy. Dla osób początkujących najlepszym zakupem będzie kask.

Najlepiej jest posiadać dwie pary butów do jazdy konnej. Jedne wysokie – oficerki, a drugie niskie – sztyblety. Obie pary butów mają sztywną podeszwę i ułatwiają prawidłowe oparcie stopy w strzemieniu. Alternatywą dla drogich, skórzanych butów jest obuwie wykonane z tworzywa sztucznego. Są one również nieprzemakalne, chronią łydkę przed otarciami, lecz nie dają takiego komfortu jazdy jak oficerki, czy sztyblety.

Najbardziej charakterystycznym elementem jeździeckiego ubioru są bryczesy, czyli spodnie. Nie powinny one posiadać szwów po wewnętrznej stronie ud. Bryczesy do jazdy konnej wzmocnione są lejami, czyli dodatkową ochroną przed tarciem (szczególnie w okolicy kolana lub łydki). Spodnie te są dostępne we wszystkich możliwych modelach, tzn. z obniżonym lub podwyższonym stanem, elastyczne lub bawełniane. Wybór spodni zależy od indywidualnych preferencji jeźdźca.

Uzupełnieniem stroju jeździeckiego są takie dodatki, jak : rękawiczki, polar, kurtka, czy kamizelka ochronna. Ta ostatnia zabezpiecza jeźdźca podczas upadku. Kamizelka ochrania kręgosłup i plecy, dlatego jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki w tym sporcie powinniśmy się w nią zaopatrzyć.

Jeździcie konno? Od jak dawna? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here