Savoir-vivre Jak nakryć do stołu? – talerze

Jak nakryć do stołu? – talerze

-

Na środku, naprzeciwko krzesła układa się talerze obiadowe, zaczynając od płaskiego, największego. Warto wspomnieć, że nie kładzie się na nim potraw, służy jedynie jako podkładka. Na największym talerzu ustawia się głęboki talerz do zup. Kiedy zupa zostanie zjedzona, na jej miejsce wniesiony będzie talerz do mięsnych potraw. Pozostałe elementy zastawy będą stać obok nich.

Po lewej stronie, nieco u góry znajdzie się talerzyk do pieczywa. Naprzeciwko niego, najbardziej po prawej stronie powinien zostać położony spodek, a na nim filiżanka. Obok spodka mogą stać talerzyki do sałatek i deserów. Ważne, żeby ich obecność nie przeszkadzała w zjedzeniu posiłku, dlatego kładzie się je u góry.

Inne talerze, np. z sałatkami lub ziemniakami, z których goście będą nabierać swoje porcje będą ułożone na środku stołu, w zasięgu ręki zaproszonego. Tak samo ustawia się talerze z ciastem.

jak nakrywać do stołusxc.hu

Talerze układa się tak, żeby goście nie przeszkadzali sobie nawzajem. Siedzenia nie mogą więc stać zbyt blisko, w takiej samej odległości trzeba będzie położyć zastawę. Zaproszeni nie powinni sobie nawzajem zaglądać do talerza.

Dobrze też przygotować kilka dodatkowych talerzyków, chociaż nie muszą one stać na stole. Z jednego talerzyka nie jada się kilku różnych sałatek lub rodzajów deserów. Jeśli gości poczęstuje się obieranymi owocami, powinno się także przynieść spodek na łupinki. Oczywiście po zjedzeniu owoców musi on jak najszybciej zniknąć ze stołu.

Uwaga!

Należy też wcześniej policzyć ilu gości potwierdziło swoją obecność. Byłoby gafą gdyby dla kogoś zabrakło talerzy. Tak samo materiał, z którego wykonano talerze i sztućce mógłby okazać się nietaktowny, gdyby nie dopasowano go do okazji, towarzyszącej przyjęciu. Savoir – vivre zakłada, że najbardziej elegancka jest porcelanowa, biała zastawa. Szkło raczej pozostawia się na mniej uroczyste okazje. Plastik pasuje tylko do luźnych spotkań w ogrodzie z krewnymi i znajomymi.

Savoir-vivre podpowiada, że obiadowe talerze będą ładniej wyglądać, gdy ozdobi się je starannie złożonymi serwetkami, najlepiej z materiału. Serwetki mogą być złożone i owinięte ozdobną wstążką.

Nakrywając do stołu na oficjalne okazje, używacie specjalnej zastawy? Czy macie ulubioną zastawę?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Drinki z Blue Curacao

Blue Curacao to likier wytwarzany ze skórek pomarańczy. Pochodzi z wyspy Curaçao, dawnej kolonii holenderskiej, a swój piękny, błękitny kolor zawdzięcza bezsmakowemu i bezzapachowemu niebieskiemu barwnikowi.

Higiena intymna – zasady

Higiena intymna stanowi istotny element codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Przestrzeganie zasad higieny intymnej nie tylko sprawia, że jesteśmy odświeżeni i czujemy się wygodnie, ale przede wszystkim ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Jerozolimie?

Jedno z najstarszych miast świata, centrum przenikania się kultur i religii. Jerozolima to miejsce, w którym I wiek spotyka się z XXI wiekiem, chrześcijaństwo i judaizm z islamem, malownicza starówka z nowoczesnymi biurowcami. Dowiedz się, co warto zobaczyć w mieście, o które Palestyńczycy spierają się z Izraelem.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: