Przykładami takich błędów towarzyskich mogą być:
– komentowanie czyjegoś wieku
– zadawanie niezręcznych pytań
– żartowanie na temat grup zawodowych, wyznań religijnych, poglądów politycznych
– rozmawianie o nieobecnej osobie
– zdradzenie czyjegoś sekretu

Jeśli gafa została już popełniona, nie warto starać się na siłę jej odkręcić – poprzez kłamstwa, albo wymyślanie irracjonalnych wymówek. W takiej sytuacji najlepiej jest tylko przeprosić i poczekać na odpowiednią sytuację, w której moglibyśmy spokojnie wytłumaczyć, że nie mieliśmy złych zamiarów. Najgorzej, gdy gafa dotyczy osoby nie mającej dystansu do siebie. Wtedy jesteśmy niemal bezradni, gdyż osoba taka może potraktować całe zdarzenie śmiertelnie poważnie.

Będąc świadkami popełnienia gafy przez kogoś w naszym otoczeniu, możemy pomóc tej osobie poprzez powiedzenie słów: „na pewno nie miał nic złego na myśli”, „nie chciał tego”, albo „jestem pewien, że nie zrobił tego umyślnie”.

Czasami, aby uniknąć gafy – wystarczy bacznie obserwować ludzi wokół (oczywiście tylko tych, którzy są obyci w towarzystwie) i na podstawie ich zachowania opracować sobie, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie absolutnie nie przystojną dobrze wychowanej osobie. Przed popełnieniem gafy w towarzystwie chroni również używanie oficjalnego języka.

Jaką najgorszą gafę zdarzyło się Wam popełnić? Jak z niej wybrnęliście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here