Bruderszaft jest najpopularniejszym rytuałem zmiany relacji pomiędzy dwoma osobami. Osoby, uczestniczące w tym ceremoniale, rezygnują ze zwrotów grzecznościowych, a zamiast nich zwracają się do siebie po imieniu.

Nie wypada, aby bruderszaft starszej osobie proponowała młodsza. Według zasad etykiety inicjatywa bruderszaftu powinna pochodzić od osoby starszej albo wyższej rangą. Tym samym: szef proponuje swojemu pracownikowi, starsza kobieta- młodszej, kobieta- mężczyźnie, starszy mężczyzna młodszemu.

Jak pić bruderszaft?

– Nawiązać kontakt wzrokowy

– Skrzyżować ramię z drugą osobą

– Wypić alkohol z kieliszka, trzymanego w skrzyżowanej ręce.

Dawniej zwieńczeniem tego rytuału był pocałunek w oba policzki. Obecnie pomija się pocałunek ze względu na zbytnią poufałość. Bywa również, że osoba, której proponowany jest bruderszaft, nie pije alkoholu. W takim przypadku nie należy usilnie jej do tego namawiać. Niepijący może zręcznie wybrnąć z podobnej sytuacji poprzez podanie ręki i powiedzenie swojego imienia.

Należy pamiętać, że po wypiciu wspólnego bruderszaftu nie można wycofać się z niego. Wyjątkiem są jedynie niektóre sytuacje w pracy, które wymagają zachowania dystansu pomiędzy szefem a pracownikiem. Przykładowo podczas ważnych prezentacji lub kontaktów z klientami – współpracownicy powinni zwracać się do siebie oficjalnie.

Piliście kiedyś bruderszafta? Z kim i w jakiej sytuacji? Dajcie znać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here