Savoir-vivre Jak powinien ubierać się elegancki mężczyzna?

Jak powinien ubierać się elegancki mężczyzna?

-

Elegancki męski strój to przeważnie garnitur jako dzienne ubranie i smoking zakładany wieczorem. Panowie powinni spojrzeć, czy marynarka i spodnie pasują do siebie, to znaczy czy mają ten sam kolor i ewentualnie ten sam wzór. Garnitur noszony podczas uroczystych okazji, formalnych spotkań i przyjęć musi być uzupełniony krawatem. Jeśli mężczyzna nie lubi tego dodatku, może zrezygnować z niego, ale tylko na mniej uroczystych spotkaniach i raczej w gronie znajomych osób. Niektórzy panowie zamiast nosić krawat, zawiązują fular – jedwabną, prostokątną chustę. Dawniej mężczyźni nosili muszkę. Dziś ten zwyczaj zanika, ale savoir – vivre wciąż uznaje ją za elegancki dodatek. Wieczorem nosi się ciemne odcienie garnituru, np. czarny, granatowy. Jasne kolory można wybrać na dzień. Biały strój raczej ubiera się latem.

elegancki mężczyzna zasadyphotoxpress.com

Koszula powinna być w stonowanych barwach. Jaskrawe kolory odpowiadają luźnym uroczystościom, ale błędem byłoby pokazanie w nich podczas oficjalnych okazji. Najlepszymi kolorami są, według etykiety, biały i niebieski, a w wyjątkowych okolicznościach także czarny. Jeśli wieczorem ma odbyć się bardzo odświętna uroczystość, panowie ubierają się w smokingi. Ten strój powinien być czarny, ozdobiony muszą i dopasowanym do niego, specjalnym kołnierzem. Koszulę ubiera się w białym kolorze. Z mody wychodzi natomiast frak. Dziś przeważnie kojarzy się ze środowiskiem artystów.

Uwaga!

Elegancki strój powinien być neutralny. Identyfikację z subkulturą lub inną grupą traktuje się jako indywidualną sprawę. Wyjątek może dotyczyć artystów, ale tylko w luźniejszych okazjach.

Elegancko ubrany mężczyzna skromnie dobiera biżuterię. W wielu przypadkach wystarczy jedynie obrączka, jeśli jest małżonkiem. Gdy wygląd powinien być bardziej oficjalny, strój uzupełniają spinki do mankietów i ewentualnie spinka do krawata. Inne ozdobne dodatki nie są potrzeba. Noszenie bransolety lub łańcuszka do garnituru nie wygląda elegancko. Sygnety również wychodzą z mody, chociaż noszą je jeszcze niektórzy mężczyźni ze średniego i starszego pokolenia. W takich przypadkach, tego rodzaju ozdoba powinna być raczej symbolem przywiązania do tradycji rodzinnych.

Co według Was powinien mieć w szafie elegancki mężczyzna? Co jest niezbędne w eleganckim stroju?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić fryzurę w stylu Victorii Beckham?

Victoria Beckham nie tylko wykreowała styl ubierania się, ale także była prekursorką boba, który do dziś jest z nią kojarzony. Choć wiele razy zmieniała uczesanie, to właśnie takie krótkie fryzury najbardziej jej pasują.

Co grozi za molestowanie seksualne dzieci?

Molestowanie seksualne jest ciężkim przestępstwem, uderzającym w godność drugiego człowieka. Kodeks karny przewiduje za takie zachowanie wysokie kary, które stają się bardziej surowe, jeśli ofiarą molestowania seksualnego są dzieci.

Zobacz też

Jak być miłym i uprzejmym?

Grzeczność nie oznacza tylko przestrzegania podstawowych zasad moralnych. Jest naszą kulturą osobistą, umiejętnością zachowania w rozmaitych, nie zawsze prostych sytuacjach.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: