Strój powinien krojem, kolorem, długością odpowiadać konkretnej chwili. Najlepiej ubrać się uroczyście, ale bez przesadnych ozdób. Savoir – vivre zaleca klasyczny krój, ponieważ taki zawsze jest aktualny i nie wygląda wyzywająco. Na ekstrawagancję można sobie pozwolić, ale z dużym umiarem. Najlepiej w uroczystych momentach prezentują się niezbyt krótkie, gładkie kreacje. Wzorzyste motywy nie są dobrze widziane.

jak być damąphotoxpress.com

Kreacja nie musi być ostatnim krzykiem mody, ważne, żeby była zadbana, wyglądała elegancko i nie drażniła pozostałych osób np. zbyt mocnym kolorem.

Jeżeli komuś podobają się niegdyś modne dodatki (np. żaboty), powinien zachować ostrożność. Zbyt staroświecki strój, szczególnie młodych osób, zwraca uwagę i nie zawsze jest zgodny z aktualnymi zasadami dobrego smaku. Starszym państwu, szczególnie kobietom, więcej wybacza się w tym temacie.

Dodatki do ubrania też nie muszą odzwierciedlać najnowszych trendów, najważniejsze, żeby pasowały do stroju i podobały się właścicielom. Ogólnie nie ozdabia się kreacji zbyt dużymi lub błyszczącymi dodatkami. Biżuteria, kwiaty, pasek czy krawat mają być jedynie skromnym elementem stroju, a nie przyćmić go. Podobnie modne niegdyś wielkie kapelusze, obecnie raczej powinny pozostać w szafie, chyba że starszej damie zależy na założeniu takiego dodatku.

Uwaga!

Dobranie odpowiedniego ubrania nie jest trudną sprawą. Wystarczy spojrzeć na strój i stwierdzić, czy nie kłóci się on z zasadami dobrego smaku. W razie wątpliwości dobrze zapytać przyjaciółkę, męża lub inną zaufaną osobę.

Istotną kwestią są barwy. Ładnie wyglądają kolory niezbyt rzucające się w oczy. Czerwień jest popularna, ale nie w żałobnych uroczystościach. Na wesela raczej ubiera się jasne kreacje, choć tu można pokazać się w ostrzejszych odcieniach.

Ważne także, aby barwy stroju pasowały do siebie. Najbardziej uniwersalna jest czerń i biel, ale należy wziąć pod uwagę, na jaką uroczystość zostaliśmy zaproszeni.

Równie istotna jest długość stroju, co dotyczy też męskich smokingów i marynarek. Wieczorowe kreacje zwykle są dłuższe od dziennych. Panowie nie powinni zapomnieć o zapinaniu guzików garnituru w ważnych momentach, np. gdy przemawiają do zebranych na sali osób.

Lubicie ubierać się elegancko? Co wtedy zakładacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest dystans społeczny?
Następny artykułJak powinien ubierać się elegancki mężczyzna?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here