Savoir-vivre Co to jest dystans społeczny?

Co to jest dystans społeczny?

-

Obserwuje się, że ludzie, którzy nie znają się dobrze lub widzą się pierwszy raz, stoją od siebie w odległości od jednego do trzech metrów. Przestrzeń wydaje się duża, ale pozwala zachować swobodę i równocześnie umożliwia szybkie wycofanie się w razie poczucia zagrożenia lub niepewności. Taki spory dystans umożliwia zatem nawiązanie dialogu, ale i nie zachęca do zbytniej poufałości, czyli ludzie nadal pozostają dla siebie obcy.

Odpowiedni dystans jest bardzo istotny, jeśli chcemy zachowywać się zgodnie z normami dobrego wychowania. Savoir – vivre dotyczy w szczególności sytuacji oficjalnych, więc dystans pomiędzy obcymi ludźmi wydaje się jak najbardziej właściwy. Dobrze zatem pamiętać o tzw. strefie społecznej uczestnicząc w formalnych spotkaniach. Nietaktem byłoby wpraszanie się w przestrzeń przeznaczoną dla bliskich i znajomych. według zasad ustalonych przez savoir – vivre zbytnia poufałość nie jest przejawem przyjacielskiego nastawienia. Odbiera się ją raczej jako brak dobrego wychowania, a nawet bezczelność. Jest to ważne szczególnie, gdy rozmawia się z kobietą lub starszą osobą, ponieważ to oni pierwsi skracają dystans.

W odległości społecznej obcy ludzie zazwyczaj rozmawiają o służbowych sprawach lub na ogólne tematy. Zwykle nie chcemy mówić o prywatnych problemach osobom, z którymi jesteśmy na dystans. Tak samo źle ktoś obcy może odebrać zbytnią ciekawość na temat jego spraw.


dystans społeczny zasadyphotoxpress.com

Zbyt duża przestrzeń nie zachęca obcych ludzi do mówienia sobie po imieniu. Savoir-vivre pozwala na taką poufałość, ale dopiero wtedy, gdy zmniejszy się dystans. Sztuczna „przyjaźń” prędzej zwiększy ostrożność niż przełamie bariery. Jeśli ktoś woli oficjalny ton rozmowy, uszanujmy to.

Komunikacja w strefie społecznej zachowuje relacje, jakie obserwuje się między obcymi ludźmi. Mimo odległej znajomości nakazuje jednak zachować szacunek zarówno do rozmówcy, jak i jego opinii. Zagłuszanie kogoś potokiem słów, próba ośmieszenia nadal pozostają w sprzeczności z ustalonymi regułami dobrego wychowania. Można wyrazić wątpliwości czy ktoś ma rację, ale wyrażenie ich powinno odbyć się w dyskretny sposób.

Czy zdarzyło się, że ktoś podczas rozmowy naruszył Waszą przestrzeń? Jak wtedy zareagowaliście?

Poprzedni artykułCo to jest dystans publiczny?
Następny artykułJak być eleganckim?
Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Marka Avionaut – foteliki Avionaut gwarancją bezpieczeństwa

W foteliki samochodowe powinni wyposażyć się wszyscy rodzice, którzy...

Jak nakryć do stołu?

Nakrycie stołu podlega szczegółowym i dość surowym regułom savoir-vivre’ u. Musi nie tylko ładnie wyglądać, być czyste i zadbane. Ważne również, żeby ułożenie talerzy, kieliszków, sztućców było wygodne dla gości. Co powinno znaleźć się na stole?

Zobacz też

Czy dziecko może jeść słodycze?

Lizaki, ciastka, gumy, czekoladki.... Które dziecko ich nie lubi? Są nagrodą, pocieszeniem, deserem. Dzieci generalnie uwielbiają słodkości. Mało które dziecko nie jest „małym łakomczuszkiem”. Jest to często problem rodziców, którzy nie wprowadzili od małego u dziecka zasad jedzenia słodyczy w swoich domach. Wiadomo, że dziecko zakosztuje słodyczy w szkole, od tego nie jesteśmy w stanie go uchronić. Ważne jest, by dziecko wiedziało, że w jedzeniu słodyczy konieczne jest zachowanie umiaru.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: