Savoir-vivre Co to jest dystans społeczny?

Co to jest dystans społeczny?

-

Obserwuje się, że ludzie, którzy nie znają się dobrze lub widzą się pierwszy raz, stoją od siebie w odległości od jednego do trzech metrów. Przestrzeń wydaje się duża, ale pozwala zachować swobodę i równocześnie umożliwia szybkie wycofanie się w razie poczucia zagrożenia lub niepewności. Taki spory dystans umożliwia zatem nawiązanie dialogu, ale i nie zachęca do zbytniej poufałości, czyli ludzie nadal pozostają dla siebie obcy.

Odpowiedni dystans jest bardzo istotny, jeśli chcemy zachowywać się zgodnie z normami dobrego wychowania. Savoir – vivre dotyczy w szczególności sytuacji oficjalnych, więc dystans pomiędzy obcymi ludźmi wydaje się jak najbardziej właściwy. Dobrze zatem pamiętać o tzw. strefie społecznej uczestnicząc w formalnych spotkaniach. Nietaktem byłoby wpraszanie się w przestrzeń przeznaczoną dla bliskich i znajomych. według zasad ustalonych przez savoir – vivre zbytnia poufałość nie jest przejawem przyjacielskiego nastawienia. Odbiera się ją raczej jako brak dobrego wychowania, a nawet bezczelność. Jest to ważne szczególnie, gdy rozmawia się z kobietą lub starszą osobą, ponieważ to oni pierwsi skracają dystans.

W odległości społecznej obcy ludzie zazwyczaj rozmawiają o służbowych sprawach lub na ogólne tematy. Zwykle nie chcemy mówić o prywatnych problemach osobom, z którymi jesteśmy na dystans. Tak samo źle ktoś obcy może odebrać zbytnią ciekawość na temat jego spraw.


dystans społeczny zasadyphotoxpress.com

Zbyt duża przestrzeń nie zachęca obcych ludzi do mówienia sobie po imieniu. Savoir-vivre pozwala na taką poufałość, ale dopiero wtedy, gdy zmniejszy się dystans. Sztuczna „przyjaźń” prędzej zwiększy ostrożność niż przełamie bariery. Jeśli ktoś woli oficjalny ton rozmowy, uszanujmy to.

Komunikacja w strefie społecznej zachowuje relacje, jakie obserwuje się między obcymi ludźmi. Mimo odległej znajomości nakazuje jednak zachować szacunek zarówno do rozmówcy, jak i jego opinii. Zagłuszanie kogoś potokiem słów, próba ośmieszenia nadal pozostają w sprzeczności z ustalonymi regułami dobrego wychowania. Można wyrazić wątpliwości czy ktoś ma rację, ale wyrażenie ich powinno odbyć się w dyskretny sposób.

Czy zdarzyło się, że ktoś podczas rozmowy naruszył Waszą przestrzeń? Jak wtedy zareagowaliście?

Poprzedni artykułCo to jest dystans publiczny?
Następny artykułJak być eleganckim?
Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Paznokcie żelowe – krok po kroku

Sztuczne paznokcie są bardzo popularne i raczej nieprędko skończy się na nie moda. Wręcz przeciwnie pojawiają się coraz to nowe sposoby jak nadać krótkim lub nieładnym paznokciom nowy, atrakcyjny wygląd. Jednym z takich sposobów jest przedłużenie płytki za pomocą żelu i szablonu.

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne to środek przewidziany w Kodeksie pracy stanowiący najbardziej drastyczną formę rozwiązania stosunku pracy, powinien on być stosowany tylko w ostateczności i z dużą rozwagą gdyż może mieć spore konsekwencje dla obu stron.

Zobacz też

Moje dziecko nie chce iść do szkoły – co zrobić?

O szkole łatwo mówić gdy ma się swoje dzieci. Wtedy nie jest taka zła, a właściwie robi się wspaniała. W zderzeniu ze światem dorosłych okazuje się lekką przygodą. Dzieci jednak nie mają takiej pespektywy i doświadczenia bycia utrudzonym dorosłym. Szkoła dla nich to teraźniejszość. Czasami mają powody by nie chcieć do niej iść.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: