Każde przemówienie powinno zawierać trzy elementy, czyli wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Najpierw wyraża się chęć wygłoszenia mowy, wyjaśnia się, dlaczego ktoś chce wyrazić kilka zdań (np. z jakiej okazji). Rozwinięcie to właściwy tekst, to znaczy słowa, które autor przemowy chce skierować do innych osób, np. wyrazić swój punkt widzenia, opowiedzieć o czymś ważnym. Jest to najdłuższa część przemowy. Zakończenie natomiast, podobnie jak wstęp, zawiera kilka słów. Pod koniec swojego tekstu wyraża się np. ogólne wnioski, nadzieję na dalszą współpracę.

Jakie słowa powinno zawierać przemówienie? Według savoir-vivre’ u zawsze należy zwracać się z szacunkiem do słuchających. Sam tekst przemowy także nie może mieć obraźliwych wyrażeń, złośliwych porównań, niekulturalnych aluzji. Słowa zależą od osób, które będą słuchać mowy i od okoliczności, towarzyszących jej wygłoszeniu. Styl wypowiedzi powinien być dla wszystkich zrozumiały. Poszczególne myśli muszą zostać tak ułożone, żeby uniknąć chaosu. Powinno się przemawiać niezbyt rozbudowanymi zdaniami. Forma wypowiedzi powinna pasować do obecnego stylu. Kiedyś teksty były bardziej bogate w zabiegi literackie, ale teraz kwiecisty styl uchodzi za zbyt przesadzony.

Uwaga!

Przemowę kieruje się do innych osób, dlatego dobrze byłoby zastanowić się, co zainteresuje słuchających, a co na pewno ich znudzi. Dobre przemówienie to takie, którego słucha się z zaciekawieniem. Powinno się jednak zachować umiar. Osobiste sprawy nie mogą być przedmiotem aluzji, opowiadanych historii. Powinno się mówić do wszystkich obecnych.

wygłaszanie przemówieńsxc.hu

Jak długie powinno być przemówienie? To zależy od okoliczności, ale zazwyczaj przemowy nie są długie, zawierają kilka do kilkunastu zdań. Zazwyczaj nie są najważniejszym punktem spotkania, a więc nie zabierają wiele czasu. Przemówienia wygłasza się, a nie czyta. Jeśli ktoś obawia się, że nie zapamięta tekstu dokładnie, może go mieć przed sobą, ale musi traktować zapisaną mowę tylko jako pomoc. Niektórzy w punktach zapisują swoje myśli lub kolejne poruszane kwestie. Savoir – vivre pozostawia dowolność w tej kwestii.

Czego nie powinno się robić lub mówić podczas publicznych wystąpień? Jakie są największe gafy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się przedstawiać?
Następny artykułKim są galerianki?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here