Kiedy dostaniemy zaproszenie, kulturalnie będzie na nie odpowiedzieć. Zdecydować się należy w takim czasie, żeby gospodarz wiedział, ile osób będzie gościł i dla ilu gości ma przygotować wizytę. Nagła zmiana decyzji musi być podejmowana z dużym wyczuciem, inaczej zapraszający może znaleźć się w kłopotliwej sytuacji.

Dobrze byłoby przemyśleć kwestię stroju. Na przyjęcie wśród przyjaciół można ubrać się luźno. Wizyta oficjalna, wśród pracowników tej samej firmy, wymaga formalnego ubioru. Na bale i wystawne przyjęcia po godzinie 19.00 zakłada się stroje wieczorowe. Nieodpowiedni ubiór może zrobić niemiłe wrażenie na gospodarzach. Savoir-vivre doradza wyczucie zarówno w elegancji, jak i w bardziej swobodnym stylu. W razie wątpliwości najlepiej zapytać zapraszającego.

Osoba towarzysząca nie zawsze będzie mile widziana. Na przyjęcia w prywatnym gronie raczej nie zaprasza się osób spoza towarzystwa. Zaproszenie do kogoś, np. na herbatę, jest skierowane do konkretnego znajomego, a nie do niego i jego ewentualnych przyjaciół. Na firmowe wizyty też często nie zabiera się ze sobą osoby towarzyszącej.

Kłopot może też sprawić obecność czyjegoś dziecka. Reguły, wypowiadające się na temat eleganckich przyjęć, nie przewidują udziału dzieci. Najlepiej dobrze zastanowić się, czy ktoś na pewno będzie mógł zająć się pociechą podczas nieobecności rodziców. Jeżeli wizyta jest mniej formalna, również lepiej będzie omówić kwestię ewentualnej obecności malucha. Dobrze byłoby wyczuć, czy znajomi zgadzają się z grzeczności, czy też rzeczywiście malec będzie miłym gościem.

Gdy przyjęcie organizuje się np. z okazji urodzin, jubileuszu, byłoby dobrze zastanowić się nad podarunkiem dla gospodarza. Czasem wystarczą kwiaty lub drobny prezent. Nie zawsze drogie podarunki są właściwe. Wybór zależy od okazji i od osoby, która organizuje wizytę.

Kwestia posiłku na przyjęciu może stanowić problem. Lepiej wcześniej więcej zjeść, jeżeli gospodarz przewiduje niezbyt obfitą kuchnię. Byłoby niekulturalne upominanie się o większe posiłki. Zapraszająca osoba może nie być przygotowana na taką ewentualność.

Ile czasu spędzacie na przygotowania do wyjścia? Podzielcie się swoim doświadczeniem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zwracać się do księdza?
Następny artykułJak powinny wyglądać oficjalne zaręczyny?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here