Savoir-vivre Jak się ubrać odpowiednio do okazji?

Jak się ubrać odpowiednio do okazji?

-

Zacznijmy od oficjalnych spotkań. Przyjmuje się podział strojów na dzienne i wieczorowe. Dla kobiet dziennym ubiorem jest żakiet i elegancka bluzka, a dla mężczyzn garnitur. Po godzinie 19.00 panie zakładają wieczorowe suknie, panowie smokingi.

Gdy ktoś zostanie zaproszony na uroczysty obiad albo firmowe spotkanie, powinien ubrać się elegancko i zgodnie z dziennym wyborem stroju. Taki sam ubiór obowiązuje na przyjęciach w godzinach popołudniowych. Najlepiej, żeby kobiety założyły spódnicę, ewentualnie spodnie z eleganckiego materiału, elegancką bluzkę z kołnierzem i zakryły ją żakietem. W upalne dni ten ostatni rodzaj garderoby nie jest konieczny. Panowie powinni ubrać elegancką koszulę i garnitur. Ważne, żeby zawiązany był krasat. Na bardzo oficjalnych spotkaniach mężczyźni mogą mieć na sobie koszule z ozdobnymi spinkami w mankietach. Przeważnie wybiera się jasne kolory, ale na bardziej poważne uroczystości paniom i panom pasuje ciemny strój.

Na uroczystą kolację ubiera się w stroje wieczorowe. Taki sam ubiór jest właściwy na uroczystości odbywającej się po godzinie 19.00 oraz na odświętne bale. Kobiety powinny mieć na sobie wieczorowe suknie, najlepiej długie, gdyż takie pasują do większości okazji. Mężczyźni ubierają jasną koszulę i ciemny smoking. Istotne, że do smokingu nie zakłada się krawatów. Taki sam strój obowiązuje w operze.

Wybór stroju na spotkania w towarzystwie znajomych zależy od okazji. Na imprezę urodzinową wypada ubrać się luźniej niż na oficjalne uroczystości, ale strój powinien być bardziej elegancki niż ubierany na co dzień. Jeśli ktoś wybiera się na podwieczorek lub na inne, mniej uroczyste spotkanie u znajomych, może ubrać się podobnie, ale z mniejszą elegancją. Nie wypada mieć na sobie sportowego stroju.

Na codzienne okazje można ubrać się w zwykły, luźny ubiór. Sportowe ubrania też będzie odpowiednie. Wybór koloru zależy od właściciela. Ważniejsze, żeby dobór barw był gustowny. Biżuteria też nie musi być elegancka. Tak samo można ubrać się do kina, do teatru natomiast obowiązuje bardziej elegancki strój.

Zdarzyło się Wam kiedyś zaobserwować gafę stylistyczną? A może sami kiedyś ją popełniliście? Co to było?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak założyć agencję reklamową?

Mamy taki czas, że dla wszystkich zakładających własną działalność gospodarczą, rząd i Unia Europejska przygotowała szereg udogodnień. Oczywiście jest to wyzwanie jak każde przedsięwzięcie i wymaga od nas olbrzymiego zaangażowania.

Książki dla podróżników

Podróżować lubi wiele osób, ale opisać swoje przygody już nie wszyscy. Nie chodzi wcale o wartką akcję, ale umiejętność dostrzeżenia i przeniesienia na papier wrażeń. Książki, w których udało się uchwycić to, co w podróżach najważniejsze, czyli fascynacje odwiedzanym miejscem, a z drugiej strony zainteresowanie zwykłym człowiekiem, mogą być dla nas niezwykłym przewodnikiem po egzotycznych miejscach.

Zobacz też

Czy uczyć dziecko angielskiego w domu?

Jeśli jesteś rodzicem, musisz pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na wspólną naukę języka angielskiego z dzieckiem, musisz przeznaczyć co najmniej 20–30 min. na ten cel, najlepiej trzy razy w tygodniu.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: