Teraz pracujemy na kopii naszej warstwy wyjściowej. Jeśli mamy ją podświetloną na niebiesko, z paska menu wybieramy „Warstwa”, a następnie „Styl warstwy”. W wysuwanej listy, wybieramy „Obrys…”. Pojawi się okienko „Efekty”, z którego wybieramy pasujące nam parametry. Możemy tutaj wybrać wielkość naszej ramki, kolor, krycie czy tryb mieszania. Jedynym problemem przy korzystaniu z tego rozwiązania jest to, że program tworzy ramkę wewnątrz naszego kadru. Jeśli możemy sobie na to pozwolić i podoba nam się taki efekt, śmiało możemy korzystać z tej opcji. Jeśli jednak, chcemy, żeby ramka była poza kadrem i nie obcinała naszego zdjęcia, musimy stworzyć nową warstwę, większą niż nasza dotychczasowa warstwa ze zdjęciem. W tym celu, dobrze jest sprawdzić rozmiar naszego zdjęcia, klikając w pasku u góry na „Obrazek”, a następnie na „Wielkość obrazka”.

Warto zapamiętać lub zapisać rozmiar dokumentu, aby naszą przyszłą ramkę dobrać proporcjonalnie. Wybieramy z paska menu „Plik”, następnie „Nowy”, dobieramy odpowiednie parametry i klikamy „OK”. Teraz wybieramy kolor warstwy. Możemy w tym celu skorzystać z wiadra z farbą, ustawiając uprzednio odpowiedni kolor.

jak robić ramki Photoshopsxc.hu

Najeżdżamy narzędziem „Wiadro z farbą” na naszą nowoutworzoną warstwę i klikamy lewym przyciskiem myszy. Nasza biała lub przezroczysta dotąd warstwa powinna wypełnić się nowym kolorem. Następnie przechodzimy do warstwy ze zdjęciem, zaznaczamy zdjęcie prostokątnym narzędziem zaznaczania, wciskamy na klawiaturze Ctrl i C lub wybieramy z paska menu „Plik” i „Kopiuj”. Przechodzimy do warstwy, która ma być ramką i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl i V lub „Plik” i „Wklej”. Zdjęcie powinno zostać wklejone na warstwę. W ten sposób udało nam się stworzyć ramkę do zdjęcia bez obcinania krawędzi kadru. W ten sam sposób możemy także tworzyć dwukolorowe ramki, a do zamalowania warstwy z ramką nie zawsze musimy korzystać z wiadra z farbą. Może to być, na przykład pędzel lub gradient.

Wszystko zależy od końcowego efektu jaki zamierzamy uzyskać.

Z jakiego programu najczęściej korzystacie przy obróbce zdjęć? Dlaczego się na niego zdecydowaliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się ubrać odpowiednio do okazji?
Następny artykułCzy warto dekorować ślubne zdjęcia?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here