Do teatru należy przyjść ubranym elegancko. Obowiązują stonowane kolory. Panie ubierają bardziej odświętne bluzki i spódnicę lub spodnie uszyte z eleganckiego materiału. Panowie także muszą mieć na sobie eleganckie spodnie. Nie mogą więc ubrać luźnego podkoszulka, obowiązuje koszula. Krój powinien być standardowy. Nietypowa fryzura także nie będzie mile widziana. Ubrania zostawia się w szatni, zabranie ich ze sobą byłoby niestosownym zachowaniem.

Przed spektaklem należy spokojnie odszukać swoje miejsce. Jeśli ktoś chce zająć siedzenie w dalszej części widowni, powinno mu się pomóc przejść, gdy jest taka możliwość. Gdyby widz chciał wyjść, zwraca się twarzą do siedzących osób i spokojnie przechodzi.

Nie wypada opuszczać sali, gdy zacznie się spektakl. Trzeba zaczekać do przerwy. Pomiędzy aktami przedstawienia powinno się zachowywać z umiarem, tak jak w każdym publicznym miejscu. Nie trzeba bardzo głośno wyrażać swojej opinii na temat spektaklu. Nie wszystkich musi interesować czyjeś zdanie.

Uwaga!

Po usłyszeniu pierwszego dzwonka, trzeba spodziewać się, że niedługo zacznie się kolejny akt. Drugi dzwonek jest zaproszeniem na salę, oznacza, że należy wracać na swoje miejsca. Trzeci dzwonek słychać, gdy akt zaczyna się. Osoby, zajmujące środkowe fotele, powinny jak najwcześniej wrócić na salę. Nie będą musiały przechodzić naprzeciwko zajętych miejsc, oszczędzając kłopotu sobie i pozostałym widzom.

W przeciwieństwie do kina, na teatralnej widowni nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów. Telefon musi być wyłączony. Wysyłanie SMS–ów odbiera się jako lekceważenie. Rozmowy w trakcie przedstawienia (te z sąsiadem i te przez telefon) także świadczą o braku kultury. Przeszkadzają aktorom i widzom. Nie powinno się rozpraszać artystów, grających na scenie komentarzami, dotyczącymi spektaklu. Najbardziej powinni na to zważać widzowie w pierwszym rzędzie. Nie należy spóźnić się, jest to niegrzeczne w stosunku do aktorów i widzów.

Nie wypada wyrażać swojego zachwytu w czasie trwania spektaklu. Okrzyki są nieprzyjemne dla widzów i artystów. Oklaski są stosowne dopiero po zakończeniu przedstawienia. Z kwiatów lepiej zrezygnować, wręcza się je na premierze.

Jakie zachowania w teatrze denerwują Was najbardziej? Zwracacie wtedy uwagę czy czekacie na interwencję obsługi?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy można odmówić tańca?
Następny artykułSavoir vivre: wizyta

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here