Savoir-vivre Savoir vivre: wizyta

Savoir vivre: wizyta

-

Zapraszając inne osoby, oprócz daty, godziny i miejsca ich wizyty można zamieścić informacje np. na temat stroju. Powinno się powiadomić gości, z jakiej okazji zaprasza się ich. Nie będzie nietaktem poproszenie ich o przybycie na czas lub potwierdzenie wizyty. Zaproszenie na oficjalne przyjęcia wymaga dostarczenia papierowych zaproszeń. Mniej formalne okazje, pozwalają na osobiste lub telefoniczne zaproszenie. Wysłanie wiadomości, która nie daje gwarancji jej przeczytania, byłaby w złym tonie, raczej wyglądałaby jak zaproszenie kogoś dla formalności.

Zapraszająca osoba, jak twierdzi savoir-vivre, jest zobowiązana do starania się, aby goście dobrze czuli się w jej domu. Szczególny szacunek do jednych gości przy pomijaniu innych, świadczy o złych przyzwyczajeniach. Każda z osób, które przyszły z wizytą powinna być poważana.

gościeFot.sxc.hu

Przychodząc do kogoś z wizytą, nie należy zjawiać się zbyt wcześnie. Częściej mówi się o spóźnieniu jako braku dobrego wychowania, ale przybycie przed umówionym czasem jest tak samo niekulturalne. Savoir–vivre podkreśla, że gospodarz musi mieć czas, aby przygotować dom dla gości. Przybycie wcześniej może być dla niego kłopotem.

Przyjęła się zasada, że nie krytykuje się gospodarzy. Rzeczywiście obmawianie zapraszających byłoby wyjątkowo niegrzeczne. Co nie oznacza, że można dyskutować na temat gości. Wyrażanie się w obraźliwych słowach o nieobecnych jest jeszcze bardziej niekulturalne, ponieważ nie daje się im możliwości obrony. Niezbyt kulturalne byłoby krytykowanie listy gości, ponieważ to zapraszający decyduje o tym, kogo chce gościć.

Szacunek do gospodarza wymaga takiego zachowania, które nie sprawi mu kłopotu. Alkohol należy więc pić z umiarem, jeżeli gospodarze poczęstują takim trunkiem. Podczas wizyty u kogoś nie załatwia się prywatnych kłótni. Nie opowiada się również kłopotliwych dla kogoś historii, nawet traktując je jako żart. Przykra dla kogoś sytuacja nie sprzyja dobremu humorowi innych (gospodarzy szczególnie).

Opuszczając czyjś dom, dobrze będzie podziękować za zaproszenie. Jeżeli wizyta odbywała się w gronie niewielu osób, wypada pożegnać się z każdą z nich. Zawsze żegna się z gospodarzami.

Byliście kiedyś świadkami niezręcznej sytuacji podczas wizyty? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak walczyć z kaszlem?

Są różne rodzaje kaszlu, jednak wszystkie tak samo ograniczają nasze codzienne zajęcia i irytują. Jak walczyć z kaszlem? Jakie są sposoby na jego złagodzenie?

Jak zaoszczędzić na koncie osobistym?

Wielu Polaków wciąż posiada starsze i droższe konta bankowe. Warto zmienić je na nowsze, nawet w obrębie tego samego banku, aby oszczędzić nawet 360 zł rocznie.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Polsce? – Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest zaliczany do najpiękniejszych tego rodzaju tras w Polsce i w Europie. Wynika to z faktu, że jest to ciąg jezior, które umożliwiają uprawienie wielu sportów wodnych oraz zachęcają do wielu aktywności.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: