Jeśli przyszła synowa lub ukochany córki nie znają się jeszcze z przyszłymi teściami, bardzo istotne będzie pierwsze wrażenie. Wraz z przyjęciem zaproszenia dobrze na sto procent zarezerwować sobie wolny czas, w którym będzie miała odbyć się wizyta. Nagła zmiana planów jest bardzo niegrzeczna w stosunku do teściów, którzy muszą przygotować się na odwiedziny w ich domu. Kłopot sprawi się również ukochanej osobie, która będzie musiała tłumaczyć się przed mamą i tatą i ewentualnie słuchać komentarzy na temat zachowania narzeczonej lub przyszłego zięcia.

Dobrze przemyśleć kwestię stroju. Panie powinny również zastanowić się nad makijażem, ponieważ starsze kobiety bywają przeczulone na tym punkcie. Ubiór powinien być elegancki, ale garnitur nie zawsze będzie pasował. Jeżeli teściowie myślą o przyjęciu w luźnej, rodzinnej atmosferze, zbyt oficjalny strój może być niewłaściwy. Dla kobiet czarna spódnica i biała bluzka też mogą wyglądać zbyt formalnie. Najlepiej dokładnie dowiedzieć się jak rodzice wyobrażają sobie wizytę i jakiego ubioru oczekiwaliby.

Podarowanie kwiatów Pani domu zawsze jest miłym gestem. Alkohol dla teścia wymaga większej wrażliwości. Starszy pan może poczuć się urażony, jeśli deklaruje się jako abstynent. Jeżeli alkohol nie będzie przykrą niespodzianką, żona lub mąż nie powinni odebrać jako nietaktu prośby o pomoc w wyborze trunku.

Nawet najbardziej tolerancyjni teściowie mogą obrazić się o spóźnienie z winy synowej lub zięcia. Przyjście przed czasem też może być kłopotem, zwłaszcza dla Pani domu. Podczas wizyty najlepiej być sobą, zachowywać się swobodnie, ale z poszanowaniem zwyczajów, panujących u teściów. Jeśli przyzwyczajenia starszych państwa nie podobają się, np. córce i jej mężowi, muszą pamiętać, że są gośćmi.

Uwaga!

Gdy wizyta kończy się, wypada podziękować za gościnę. Przygotowanie się na odwiedziny wymagało starań teściów, dlatego dobrze docenić ich wysiłek. Można też wyrazić miłe słowa na temat posiłku ugotowanego specjalnie na tę okazję.

Jakie macie doświadczenia w powyższym temacie? Czy takie wizyty przebiegały gładko czy były jakieś niezręczne lub przykre sytuacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSavoir vivre: wizyta
Następny artykułJak zakończyć wizytę?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here