Dobierając kwiaty, pamiętajmy, że kompozycja musi być przejrzysta. Jasne kwiaty umieszczamy nad ciemnymi. Kolorowe zaś muszą odcieniami do siebie pasować. Kolor bukietu oddziałuje na nastrój domowników. Ciepłe barwy wpływają na dobre samopoczucie mieszkańców, stonowane i chłodne kolory, mimo swojej elegancji mogą wydawać się nieco ponure. Jasne kwiaty rozjaśniają ciemne wnętrza. Najważniejsza jest jednak własna inwencja twórcza. Własnoręcznie ułożony bukiet można dodatkowo przyozdobić gałązkami, liśćmi, bądź też tworzywem sztucznym.

Kwiaty powinny mieć swoją przestrzeń w naczyniu. Szybciej obumierają te rośliny, które są ściśnięte w wazonie

Długość łodyg powinna być dopasowana do wazonu. Kwiaty o długich, masywnych łodygach doskonale wyglądają w wysokim, wąskim wazonie. Natomiast małe, urocze bukieciki dobrze komponują się w niewielkich, zaokrąglonych wazonikach.

Jak dobrać wazon? Wazon nie może dominować nad kwiatami. Jeśli bukiet jest bogato zdobiony i kolorowy – wazon powinien być nieco skromniejszy i pasować kolorem, kształtem i rozmiarem do wiązanki.

Woda w wazonie musi być w takiej ilości, aby pokryć wszystkie pędy. Należy systematycznie zmieniać wodę kwiatom oraz sukcesywnie usuwać z wiązanki obumarłe rośliny lub zeschnięte liście.

Styl bukietu i wazonu wymaga odpowiedniego obrusu, tak aby kompozycja stanowiła integralną, zharmonizowaną całość. Wazon stawiamy najczęściej na środku stołu. Jako dekorację stołu, przystrojonego do posiłku, nie należy jednak wybierać kwiatów o długich łodygach, które mogłyby zasłaniać osobę siedzącą z drugiej strony stołu.

Uwaga!

Rada: aby przedłużyć świeżość ciętych kwiatów, dodaje się do wody kwasek cytrynowy. Niektóre gatunki, na przykład róże i tulipany dłużej pozostają przy życiu po dolaniu do wody… kieliszka wódki.

Jakimi kwiatami najchętniej dekorujecie swoje domy? Macie swoje ulubione?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here