Savoir-vivre Jak wygłosić toast weselny

Jak wygłosić toast weselny

-

Wypada, przede wszystkim, wstać, gdy chce się wznieść toast. W ten sposób zwraca się uwagę na chęć wygłoszenia krótkiej przemowy na cześć państwa młodych i równocześnie okazuje się szacunek gospodarzom przyjęcia weselnego i ich gościom. Dawniej delikatnie obijano widelcem kieliszek. Dziś nie trzeba praktykować tego zwyczaju.

Tekst toastu powinien być krótki, najlepiej wygłosić kilka zdań. Goście muszą wiedzieć co dokładnie „miał na myśli” autor słów, więc dobrze będzie zachować jasność wypowiedzi i nie przerywać wygłaszanych słów.

Mowę weselną można zacząć od formuły „wznoszę tost” lub „chciałbym wznieść toast za państwa młodych”. Savoir – vivre pozwala też na bardziej wyszukany wstęp wypowiedzi. Pierwsze zdanie, zaznaczające, że „dzień jest szczególny dla młodych małżonków, ich rodziny i znajomych”, dlatego przemawiający „wznosi toast na cześć państwa młodych” także będzie odpowiednie.

W dalszej części składa się życzenia dla świeżo poślubionej pary. Ten, kto będzie honorował ją toastem, powinien zastanowić się, czego państwo młodzi mogliby chcieć, czego można im życzyć. Wypowiedź wygłasza się na weselu, w bardzo ważnym dla pani i pana młodego dniu. Oficjalny ton byłby taktowny, ale można pozwolić sobie na bardziej życzliwe słowa. Na pewno wypada życzyć „Miłości, pomyślności na nowej drodze życia”. Para przysięgała sobie, że zawsze będzie razem, nie jest nietaktem życzyć jej, aby „wytrwała w tym postanowieniu, dając sobie szczęście nawzajem”. Państwo młodzi na pewno mają jakieś marzenia, dlatego można wyrazić nadzieję, że ich plany ułożą się.

jak przygotować toast weselnysxc.hu

Jeśli ślub odbył się w kościele, dobrym obyczajem będzie „życzyć poślubionym błogosławieństwa Bożego” lub, żeby „Bóg błogosławił państwu młodym na nowej drodze życiowej” albo po prostu „w życiu”.

Dawniej życzono gromadki dzieci. Teraz niewiele małżeństw decyduje się na dużą rodzinę. Powinno się więc dość ostrożnie podchodzić do takich życzeń. Czego jeszcze nie wypada mówić? Wszystkiego, co mogłoby urazić gospodarzy albo ich gości. Przypominanie dawnych wydarzeń nie zawsze jest na miejscu, zwłaszcza, gdy mogą kogoś wprawić w zakłopotanie.

Co według Was powinno znaleźć się w przemowie weselnej? Dzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

Poprzedni artykułJak podawać whisky?
Następny artykułJak pokroić tort weselny?
Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co podawać w karafce?

Karafka to przypominające butelkę naczynie. Kryształowa lub szklana karafka występuje w komplecie z korkiem, wykonanym z tego samego materiału. Klasyczny model karafki ma wąską i długa szyję, co też ułatwia jego przenoszenie oraz pękaty dół. Pojemność karafki wynosi najczęściej 1,3 litra, co też sugeruje, że w karafce podawane są napoje przelewane z butelek, o zbliżonej objętości.

Jak rysować zwierzęta krok po kroku

Rysowanie zwierząt nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza rysowanie z natury. Aby ułatwić sobie rysowanie zobaczmy, jakie figury geometryczne możemy wkomponować w rysowane zwierzę.

Zobacz też

Call of Duty 4 – jak wykorzystać ukryte miejsca?

Znajdowanie i wykorzystywanie sekretnych miejsc to połowa sukcesu w trybie sieciowym Call of Duty 4. Warto chować się w pozycjach zmyślnych, które nie przyjdą przeciwników do głowy. Jak znaleźć dobre miejsce, z którego zdobędziemy dużo punktów?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: