Savoir-vivre Jak podawać whisky?

Jak podawać whisky?

-

Whisky przetrzymuje się w temperaturze pokojowej. Taką samą temperaturę powinien mieć podawany trunek. Alkohol ten źle smakuje podany na ciepło, więc przetrzymuje się go w chłodnym, zacienionym miejscu, najlepiej w barku. Zbyt niska temperatura też jest nieodpowiednia, dlatego odradza się przechowywanie whisky w lodówce lub zamrażalniku.

W jakich szklankach podawać whisky? Odpowiednie do serwowania będą szerokie szklanki w kształcie tulipana, czyli niewielkie przy dnie i szersze u góry. whisky rozcieńcza się wodą przed podaniem (ok. 1/3 szklanki  powinna wypełnić woda), co ma podkreślić zapach trunku. Wrzucić też można kilka kostek lodu, chociaż ta metoda ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. whisky również miesza się z innymi napojami i pije się jako drinki. Jako trunek do drinków zaleca się zmieszane ze sobą różne rodzaje whisky (tzw. whisky mieszane).

Whisky raczej nie podaje się razem z jedzeniem. Zaleca się, aby nie jeść potraw o mocnym smaku przed podaniem tego alkoholu, ponieważ mogłyby one wpłynąć na smak trunku w ustach. Zazwyczaj whisky serwuje się jako digestif, czyli napój podawany po posiłku. W porze obiadowej należałoby nalać go do szklanek po ostatnim daniu, czyli wtedy, gdy wszyscy zjedzą deser. whisky proponuje się także jako aperitif, to znaczy jako trunek pity przed posiłkiem, dodając go do koktajlu. Alkohol jako koktajl powinien być serwowany w wąskich, wysokich szklankach albo w kieliszkach koktajlowych. Szkła do whisky nie ozdabia się, ale kieliszki i szklanki do drinków można urozmaicić, np. plasterkami cytryny albo maleńkimi, papierowymi parasolkami.

Whisky należy pić powoli, niedużymi łykami. Jest to nie tylko eleganckie, ale pozwala też na uwalnianie się aromatu tego trunku. Należy oczywiście zachować dobre maniery i nie spożywać takiej ilości, która doprowadzi do nietrzeźwości. whisky przeważnie podaje się na uroczystych przyjęciach, gdzie do eleganckiego zachowania powinno się przykładać dużą uwagę.

Co zrobić, gdy ktoś odmawia podania whisky? Najlepiej nie namawiać. Odmówienie alkoholu nie jest niekulturalne, a nakłanianie stawia w niezręcznej sytuacji. Nie powinno się zobowiązywać do wypicia „innym razem”.

Pijąc whisky, trzymacie się sztywno reguł czy podajecie je zgodnie z upodobaniami?

Poprzedni artykułJak podawać piwo?
Następny artykułJak wygłosić toast weselny
Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Opłacalność kredytu gotówkowego na dużą kwotę

Analizy dotyczące rynku kredytów gotówkowych wskazują na dość ciekawe zjawisko, które ujawniło się w roku ubiegłym. Mianowicie zaobserwowano zmianę preferencji kredytobiorców jeżeli chodzi o wartość oczekiwanego wsparcia finansowego. Większość potencjalnych wnioskodawców nadal pragnie zaciągnąć zobowiązanie o niewielkiej kwocie, lecz coraz wyraźniej krystalizuje się grupa klientów o przeciwstawnych oczekiwaniach. Analiza oferty rodzimych banków wskazuje, że zareagowały one na ten sygnał rynkowy poprzez podniesienie maksymalnych wartości udostępnianych środków oraz wydłużenie dopuszczalnego okresu spłaty.

Szkolenia – gdzie szukać sponsorów?

Gdy mamy już ciekawy pomysł na szkolenie, to najczęściej brakuje pieniędzy na jego realizację. W takiej sytuacji należy przeprowadzić szeroko zakrojną akcję poszukiwania sponsorów, dzięki którym uda się zdobyć pieniądze na zorganizowanie naszego przedsięwzięcia.

Zobacz też

Kaillera – jak nagrywać i odtwarzać filmy w tym programie?

Na pewno wiele razy pobieraliście program i nie mogliście poradzić sobie z jego obsługą. Aby uniknąć takich sytuacji, tłumaczymy jak poprawnie zainstalować, uruchomić i obsłużyć program Kaillera.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: