Wchodząc do kościoła, można zanurzyć dłoń w wodzie święconej. Savoir-vivre podpowiada, aby przepuścić w drzwiach kobiety i starszych ludzi.

Ważne, żeby po wejściu do świątyni, uklęknąć twarzą do ołtarza i wykonać znak krzyża. Jeśli siedzące miejsca są zajęte, nie powinno się prosić o przesunięcie się osób w ławie. Lepiej będzie stać tak, żeby nie zasłaniać innym, np. dzieciom. Jeśli znajdzie się miejsce siedzące, wypada ustąpić je stojącej obok kobiecie lub starszej osobie, ale bez zamieszania.

Podczas Mszy nie wypada natomiast rozmawiać. Zachowanie nie powinno przeszkadzać pozostałym osobom. Dzwoniący telefon, pisanie SMS–ów odbiera się jako złe wychowanie, brak szacunku. W zabytkowych kościołach można robić zdjęcia, o ile jego gospodarze tego nie zabraniają i jeżeli nie przeszkadza się modlącym.

W czasie nabożeństwa należy odpowiadać na słowa księdza, modlić się wraz z innymi uczestnikami Mszy. Śpiew nie powinien być zbyt głośny. Klęka się, kiedy pozostali ludzie uklękną. Dobre wychowanie doradza uważać na to, kiedy należy siedzieć, a kiedy stać. Gdy ksiądz prosi o przekazanie znaku pokoju, wystarczy popatrzeć na sąsiadów i skinąć głową. Zwyczaj podawania ręki wciąż jest aktualny, ale zależy od tego, czy ktoś chce podać dłoń.

Drażliwą kwestią bywa zachowanie dzieci. Trudno trzymać w jednym miejscu najmłodszych, ale dobrze byłoby w miarę możliwości uspokajać dziecko. O złym wychowaniu świadczą przedłużające się rozmowy rodziców z pociechami. Jeśli zachowanie dziecka przeszkadza pozostałym osobom, lepiej będzie wyjść z kościoła. Savoir–vivre nie traktuje tego jako złe wychowanie.

Istotny jest ubiór osób, biorących udział w nabożeństwie. Paniom odradza się dekolt, spódnice krótsze niż „do kolan”. Powinno się wybierać stonowane barwy. Nieodpowiednie są też prześwitujące ubrania. Najlepiej, żeby strój był skromny i elegancki. Źle wygląda codzienny ubiór, np. dżinsy, T–shirt. Najgorzej natomiast ubiór zaniedbany. Fryzura także nie powinna wyrażać nietypowych, „artystycznych” zamiłowań. Najlepsza będzie typowa, bez świecących ozdób i ekstrawaganckiego ułożenia włosów.

Jakie zachowanie w kościele jest niegodne? Co uważacie za niedopuszczalne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zachowywać się w środkach komunikacji?
Następny artykułJak się zachowywać wobec osób starszych?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here