Kulturalne, spokojne zachowanie jest właściwe w większości miejsc i sytuacji. W komunikacji miejskiej, podobnie jak w często uczęszczanych miejscach, nie należy nadmiernie zwracać na siebie uwagi. Rozmowa powinna toczyć się bez większych emocji, bez wulgarnych słów. Publiczne załatwianie prywatnych (także ważnych) spraw nie należy do dobrego tonu. Jeszcze gorzej wyglądałoby omawianie kwestii spornych. Ta sama reguła dotyczy dyskusji przez telefon komórkowy. Zwrócenie uwagi przez kogoś, wypowiedziane w grzecznym tonie, nie musi oznaczać niechęci tej osoby. Savoir–vivre doradza, aby zachowywać się tak, żeby nie przeszkadzać nikomu. Przyglądanie się innym osobom, dyskutowanie na temat ich stroju, uczesania, zachowania może być wyjątkowo niemiłe i kłopotliwe dla kogoś. Tak samo przysłuchiwanie się rozmowie osób, stojących obok. Natomiast grzecznym zachowaniem będzie przepuszczenie w drzwiach kobiety, zarówno wtedy, gdy wsiada do autobusu lub tramwaju, jak i wtedy, gdy z niego wysiada.

Jeżdżenie bez biletu jest, według dobrego wychowania, przejawem niezbyt dobrej znajomości kultury. Jeżeli ktoś nie akceptuje kupowania biletów, nie musi jeździć miejską komunikacją. Kłótnie z kontrolerem, krytykowanie zasad, źle świadczą o czyichś zwyczajach.

Tak samo zbyt głośne upominanie się o ustąpienie miejsca. W Polsce panuje zwyczaj ustępowania miejsca starszym ludziom, ale goście z innych krajów, w których nie jest to praktykowane, mogą o tym nie wiedzieć. Niekulturalne komentarze pod adresem czyjejś osoby bardziej świadczą o autorze słów niż o kimś, kto nie wstał z miejsca. Zwrócić uwagę można, ale w spokojny i grzeczny sposób. Tak mówi savoir–vivre.

W komunikacji miejskiej czyjeś uzależnienie od papierosów nie ma znaczenia. Palenie papierosów przez szybę nie tylko nie jest dozwolone, ale też zniechęca swoim wyglądem. Niekulturalnym nawykiem jest picie alkoholu w komunikacji miejskiej. Nie pije się procentowych napojów na ulicy. Tak samo nie powinno się wchodzić do tramwaju i autobusu z ulicy, trzymając w dłoni alkohol. Otwarta puszka lub butelka też nie wygląda zbyt estetycznie. Grzecznie pamiętać, że nie wszyscy lubią zapach procentowych trunków.

Jacy pasażerowie najbardziej Was denerwują? Jakie zachowanie uważacie za niedopuszczalne lub niewłaściwe?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przeprowadzić badanie rynku?
Następny artykułJak zachowywac się w kościele?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here