Savoir-vivre Jak zażywać tabakę w towarzystwie?

Jak zażywać tabakę w towarzystwie?

-

Przestrzeganie savoir-vivre’u oznacza między innymi branie pod uwagę odczuć i opinii innych osób. Jeśli komuś w towarzystwie przeszkadza używanie tabaki i częstowanie nią, należy odłożyć tytoń. Zapach tytoniu nie musi być dla wszystkich przyjemny. Jeśli drażni czyjś nos, lepiej zamknąć pudełko.

Wdychanie tabaki prosto z pudełka jest niekulturalne. Nasypuje się odrobinę proszku na dłoń, najlepiej obok kciuka, wącha i delikatnie wdycha. W innym razie eksperymenty z tabaką mogą skończyć się potężnym kaszlem. Innym sposobem jest delikatne zebranie odrobiny tabaki w palce i przysunięcie ich do nosa. Niektórzy używają specjalnej łyżki.

Jeśli jednak ktoś położy nos nad pudełeczkiem i poczuje zbyt mocną woń tytoniu, powinien zasłonić usta chusteczką. Kaszel skierowany na innych ludzi jest wyjątkowo niekulturalny. Dobrze będzie wyjść na chwilę, aż kaszel ustanie. Towarzyszące osoby także w tej sytuacji obowiązuje savoir–vivre. Wyśmiewanie się z kogoś, złośliwe uwagi będą nie na miejscu.

Nie powinno się też wąchać jednej szczypty za drugą. Należy najpierw poczuć zapach tytoniu z tabaki nim sięgnie się po kolejną porcję. Dobrze pamiętać, że ciągły kaszel może być irytujący dla pozostałych osób.

Ważne, że tabaką najpierw częstuje się jej właściciel, a potem przekazuje pudełko kolejnym siedzącym obok siebie osobom. Każdy powinien sam wziąć szczyptę proszku, ponieważ wydzielanie komuś tabaki byłoby niegrzeczne. Klasyczny savoir-vivre podpowiada, że poczęstowanie zależy od właściciela, nie powinno się zatem samemu o to upominać. Zmuszanie kogoś do wąchania tytoniowego proszku również źle świadczy o wychowaniu. Osoba nie musi tłumaczyć się, dlaczego odmawia, po prostu jeśli nie chce, trzeba to uszanować.

Uwaga!

Czy opakowanie jest ważne? Kiedyś materiał, z którego powstało pudełeczko (np. drewno) było istotne. Teraz nie ma to większego znaczenia, ważniejsze, żeby było czyste. Drewniane, czy blaszane zależy od wyboru właściciela. Plastikowe opakowania nie prezentują się zbyt szykownie, ale savoir–vivre nie zabrania takich. Nie musi też być pięknie zdobione napisem lub ilustracją. W obecnych czasach najważniejsza jest sama kultura zażywających tabaki.

Próbowaliście kiedyś tabaki? Jak Wam smakowała?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Wydawać by się mogło, że mieszkanie przeznaczone pod wynajem nie wymaga dużych starań i wysiłków podczas jego aranżacji. Tłumacząc sobie, ze to przecież nie my będziemy w nim mieszkali, a potencjalny najemca może zniszczyć sprzęty i meble, zwykle ograniczamy urządzanie takiego lokum do niezbędnego minimum, zupełnie już nie zwracając uwagi na podkreślenie jego walorów estetycznych.

Kurczak w sosie serowym – przepis

Kiedy znudzi się nam kurczak pieczony, kotlety z kurczaka czy drobiowe pulpety, możemy połączyć smak drobiowego mięsa ze smakiem żółtego sera w potrawie zwanej kurczak w sosie serowym.

Zobacz też

Koktajl pomarańczowy – przepis

Cytrusy nie są owocami, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o aksamitnych i kremowych koktajlach. A to właśnie z nich możemy zrobić pyszne, deserowe, delikatne shaki. Chociażby pomarańczę łatwo i bardzo różnorodnie możemy połączyć z innymi owocami i dodatkami.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: