Savoir-vivre Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

-

Pierwsze emocje jakie budzimy rzeczywiście wydają się istotne, decydujące, np. jeśli zależy nam na pracy lub czyjejś akceptacji (np. przyszłej rodziny). Zazwyczaj starannie przygotowujemy się do spotkania, ale może okazać się, że starania okazały się daremne. Sytuacja bywa stresująca także wtedy, gdy to pierwsze spotkanie może okazać się ostatnim.

Od czego zacząć? Jeśli będziemy rozmawiać z kimś ważnym dla nas, dobrze przygotować się do rozmowy, to znaczy zdobyć istotne informacje, wiedzieć czego unikać, znać nastawienie tej osoby do nas. Jeśli jest to znany człowiek dobrze uniknąć sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie zbyt wiele powiedzieć o jego twórczości, poglądach, działalności. Gafą jest nieznanie nazwiska. Pierwsze wrażenie zazwyczaj zaczyna się od powitania. Milczenie nie zawsze oznacza, że ktoś przeoczył jego brak z drugiej strony.

zasady rozmowy kwalifikacyjnejphotoxpress.com


Wkraczając w krąg nowych znajomych, nie zapomnijmy też, że wchodzimy do otoczenia, które ustaliło już jakieś reguły. Natrętne wprowadzanie swoich zasad nie zrobi dobrego wrażenia, a nawet pozostawi niechęć. Nie starajmy się zwrócić na siebie uwagę wszystkich. Narzucanie swojej osoby będzie nietaktem. Zbytnie podkreślanie obecności zniechęca do kontaktu, podobnie jak zanudzanie innych swoim głosem. Równie niemiłe jest przerywanie zdania. Pierwszy kontakt z nowym środowiskiem to przede wszystkim słuchanie i obserwowanie. Reakcja pozwala poprawić zachowanie, zmienić temat dyskusji, podpowiada, co jest istotne.

Savoir – vivre podkreśla, że jeśli jesteśmy „nowi” lub nie znamy się jeszcze z jakąś osobą, to wówczas powinniśmy zachować dystans. Zgodnie z tzw. dobrymi manierami nie zwracamy się na „ty”. Forma „pani”, „pan” przestaje obowiązywać, gdy osoby lepiej się znają lub, gdy jedna z nich wyrazi zgodę na mówienie do niej po imieniu. Co ważne w większości sytuacji to kobieta proponuje zmianę formy na „ty”.

Zachowanie, rozmowa, dystans to nie wszystko. Ważny jest także wygląd. Strój, fryzura zależą od sytuacji, ale ogólnie savoir – vivre doradza niezbyt krzykliwe kolory i raczej klasyczny, niewyzywający krój. Woń perfum powinna być dyskretna. Paniom sugeruje się niezbyt mocny makijaż.

Czy uważacie, że pierwsze wrażenie jest decydujące? Jak można zamazać niekorzystne wrażenie?

Poprzedni artykułJak używać perfum
Następny artykułDżdżownice w ogrodzie
Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Problemy skórne w ciąży

Ciążę można nazwać małą rewolucją toczącą się w organizmie kobiety. W czasie jej trwania dochodzi do zmian hormonalnych, które mają na celu odpowiednie przygotowanie ciała kobiety, aby donosić ciążę i doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania. Niemniej jednak zawsze istnieje druga strona medalu, a w tym wypadku może ona polegać np. na pojawieniu się problemów skórnych.

Jak dobrać obciążenie na siłowni?

Wagę ciężarów należy dobierać rozważnie i z głową. Na pewno podnoszenie przy pierwszym treningu bardzo dużych ciężarów nie przyniesie żadnych rezultatów, a tylko szkody związane z zakwasami, nadwyrężeniami lub kontuzjami. Obciążniki mają różne wagi: od 0,5 kg do nawet 20 kg, dlatego warto zacząć od bardzo małego obciążenia i z każdym treningiem zwiększać wagę o 1 kg.

Zobacz też

Makijaż w stylu lat 60.

Kocie spojrzenie jak u Brigitte Bardot to właśnie styl lat 60. Na wykonanie tego typu makijażu istnieją proste i sprawdzone sposoby, które stosują wizażyści, a dzięki którym samemu można zrobić podobny make up.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: