Savoir-vivre Prezenty biznesowe - czy warto je dawać, jak dawać?

Prezenty biznesowe – czy warto je dawać, jak dawać?

-

W dawaniu prezentów najważniejszy jest umiar, znajomość odbiorcy oraz sytuacja. Nie obsypujemy klientów na każdym spotkaniu, ponieważ mogą poczuć się urażeni, zakłopotani, a nawet potraktują to jako próbę przekupstwa. Wtedy może przynieść to odwrotny skutek, to znaczy stratę takiego klienta, nam nieprzyjemności i złą opinię w branży.

Decydując się na zakup- pamiętajmy o ustaleniu tego pomysłu z szefem. Może się zdarzyć, że proceder wręczania upominków jest niezgodny z polityka firmy. Prezenty kupowanie z budżetu zakładu pracy muszą zostać odpowiednio zaksięgowane, dlatego należy skonsultować to z osobą odpowiedzialną za rozliczenia przedsiębiorstwa.

Prezenty biznesowe nie powinny wprawiać w zakłopotanie osoby obdarowywanej, ani sprawiać wrażenia, że chcemy zmienić łączące nas relacje. Odbiorca nie powinien poczuć się zobligowany do rewanżu przy następnej okazji.

Prezenty biznesowe mogą być wręczone z wielu powodów: udanej transakcji, podziękowania za wykonaną przysługę, świąt, imienin, urodzin, a także jubileuszu firmy.

Jakie prezenty biznesowe?

Najczęstszym prezentem biznesowym są kwiaty, słodycze i alkohol. Jednakże wręczając je należy przestrzegać kilku zasad. Kwiaty powinny być ułożone w bukiet (unika się kwiatów doniczkowych, a także kojarzących się z konkretnymi wydarzeniami, czyli lilie, goździki, gerbery, chryzantemy i kalie. Pamiętajmy, że bukiet czerwonych róż może zostać odebrany dwuznacznie. Wręczając kwiaty- bukiet musi być skierowany do góry, a także odwinięty z opakowania.

Jeśli decydujemy się na wręczenie alkoholu powinien być to trunek dobrej jakości. Butelkę wręcza się opakowaną z ozdobny papier lub specjalnie przeznaczoną do tego torebkę. Najbardziej neutralnym prezentem biznesowym są słodycze (przykładowo -pudełko czekoladek).

Dajecie czasami prezenty biznesowe? Co na nie wybieracie? Dajcie znać.

Poprzedni artykułJak jeść ciastka?
Następny artykułDługość męskiej koszuli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kanasta – zasady gry

Kanasta to gra karciana, w której brać udział mogą 2-4 osoby jednocześnie. Każdy z uczestników gry otrzymuje na początek 15 kart. Reszta kart z talii tworzy stos zakryty. Do gry potrzebny jest też drugi, odkryty stos kart, który rozpoczyna pierwsza kart ze stosu zakrytego (odkrywa się ją na początku gry).

Wyszukiwanie obrazem w Google – co warto o nim wiedzieć?

Najpopularniejszy rodzaj wyszukiwania w Google to po prostu użycie...

Zobacz też

Bypassy – co to jest, wskazania

Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do kardiologów. Cała istota tej choroby sprowadza się do tego, że serce dostaje zbyt mało tlenu w stosunku do tego, ile go potrzebuje. Przyczyny związane są z wystąpieniem zmian w obrębie tętnic wieńcowych. W większości przypadków są to zwężenia wywołane miażdżycą.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: