Kiedy kobieta będzie towarzyszyć mężczyźnie podczas podróży, ten wysiada, aby przywitać towarzyszkę. Okrzyki powitania przez otwartą szybę są wyjątkowo nieeleganckie. Savoir–vivre zwraca też uwagę na witanie drugiej osoby w postawie uwidaczniającej szacunek, najlepiej stojącej.

Następnie mężczyzna podchodzi do samochodu i otwiera drzwi kobiecie. Mogą zostać zamknięte, gdy dama wygodnie siedzi i wiadomo, że nie zostanie przytrzaśnięta jej spódnica. Zamknięcie garderoby razem z drzwiami byłoby gafą i mogłoby zniszczyć ubranie. Kiedy kobieta siada na fotelu, musi uważać, aby jej kolana były złączone. Wówczas nie podwinie się dół sukienki. Uniesiona sukienka wyglądałaby nie tylko prowokująco, ale w tej sytuacji również nieelegancko.

Następnie mężczyzna przechodzi obok samochodu, aby zająć swoje miejsce. Co istotne, kobieta cały czas powinna go widzieć. Znaczy to, że przechodzenie z tyłu pojazdu byłoby nietaktem. Niektórzy nie zgadzają się z tym zwyczajem, ale według reguł dobrego wychowania kobieta nie powinna tracić towarzysza z oczu. Nie może tracić poczucia bezpieczeństwa, gdy zniknie mężczyzna.

Kiedy w samochodzie podróżować będzie kilka kobiet, największy szacunek należy się najstarszej z nich. To ona powinna zająć miejsce obok kierowcy, ponieważ takie uważa się za najważniejsze. Ważne też, że najstarsza dama pierwsza wsiada do samochodu. Podczas służbowej podróży obok kierowcy siedzi osoba na najwyższym stanowisku.

Jeśli mężczyźnie kierującemu autem towarzyszyć będą partnerka i znajomi, to najważniejsza dla niego osoba, czyli żona lub dziewczyna, zajmie miejsce koło niego. W tej sytuacji koleżanki i koledzy usiądą za nimi. Kiedy jedzie tylko z grupą znajomych, wybór miejsca sami powinni ustalić. Wyjątek to sytuacja, w której wraz z kierującym mężczyzną podróżować będzie para i ktoś ze znajomych. Reguła jest taka, że narzeczeni lub małżonkowie siedzą razem, więc kolega zajmuje miejsce przy kierującym.

Kiedy kilku mężczyznom towarzyszy kobieta, ona pierwsza wsiada do samochodu. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że należy otworzyć jej drzwi.

Stosujecie się do powyższych zasad przy wsiadaniu do samochodu czy kierujecie się wygodą?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrać kwiaty do okazji?
Następny artykułCzy wypada iść na ślub bez zaproszenia?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here