Savoir-vivre Zasady serwowania zimnych napojów

Zasady serwowania zimnych napojów

-

Zimne napoje podaje się w szklanych naczyniach, plastikowe nie są eleganckie. Zanim zostanie przyniesiony posiłek, gościom podaje się aperitif. Są to trunki, mające poprawić apetyt. Jako aperitif może służyć szampan, ale podaje się również inne napoje, np. sherry. Aperitif może być również bezalkoholowy. Goście piją pierwszy napój na stojąco, a następnie podchodzą do stołu, gdy zostanie podany posiłek.

Przed głównym daniem podaje się przystawki, czyli lekkie, ciepłe lub zimne dania. Do przystawki najlepiej podać wytrawne wino. Wypić można również wódkę. Napoje powinny być schłodzone.

Do obiadu można podać czerwone lub białe wino. Gdy na stole stoją potrawy z ryb lub drobiu, wybiera się białe wino. Czerwone pije się do „cięższych” mięs, np. wołowiny, baraniny. Wino musi być nalane do kieliszka średniej wielkości, z długą szyjką i nieco zaokrąglonym naczyniem, w którym znajdzie się alkohol. Kieliszek należy ustawić po prawej stronie gościa. W restauracjach przynosi się butelkę i przy gościach przelewa się wino do kieliszków.

Jeżeli goście lubią piwo, można je podać wtedy, gdy posiłek spożywa się wśród znajomych, w luźnej atmosferze. Znów przynosi się butelkę i przy gościach przelewa się piwo do szklanki lub specjalnego pucharu, wyglądającego jak kieliszek z krótką nóżką i podłużną szklanką na alkohol.

Po deserów podaje się lekkie napoje. Znów może to być szampan. Gości można też poczęstować delikatnym sokiem. Częstuje się także winem musującym. Ten ostatni napój należy nalewać do podłużnych kieliszków.

Gdy posiłek zakończy się, podawane są napoje, poprawiające trawienie. Taki napój to digestif. Może nim być likier, wódka albo brandy. Ważne, że wódkę pije się ze specjalnie przeznaczonych do tego alkoholu, bardzo małych szklanek. Digestif wspomaga trawienie, ale należy być ostrożnym z ilością wypitego trunku.

Uwaga!

Przez cały czas trwania posiłku osoby siedzące przy stole, powinny mieć do dyspozycji wodę. Najlepiej, żeby stała w widocznym miejscu, ale nie może przeszkadzać. Obok naczynia na wodę powinno się umieścić szklanki w takiej liczbie, żeby nie wychodzić co chwilę do kuchni i nie kazać gościom czekać.

Znaliście powyższe zasady? Stosowaliście je, serwując napoje?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Sieci neuronowe na parkiecie

W dobie wszechobecnej informacji zalewani jesteśmy różnego rodzaju newsami. Ciężko jest więc wśród nich wybrać te najważniejsze.

Jak rozpoznać sektę?

Ach, któż nie chciałby poznać sensu naszego istnienia i zostać dopuszczonym do największych tajemnic tego świata? Kto nie chciałby żyć w przekonaniu, że jest jedyny w swoim rodzaju, rozumiany, doceniany, kochany, ważny i w pełni akceptowany? Któż nie chciałby, aby jakiś człowiek podał mu rękę w trudnej sytuacji i sprawił, że wszystkie kłopoty przestają być kłopotami? To nie fikcja, to nie bajka – to sekta - i tak zwane „bombardowanie miłością”, dzięki któremu pozyskuje się nowych członków. Niestety później jest już mniej euforycznie.

Zobacz też

Kieszonkowe – od kiedy dawać, ile powinno wynosić?

Kieszonkowe dla dziecka mają nie tylko w pewnym stopniu uniezależnić dziecko od rodziców, dać mu troszkę więcej wolności, ale przede wszystkim nauczyć je właściwego gospodarowania pieniędzmi i oszczędności.

Wybieramy wannę do domu

Kto z nas nie lubi długich, relaksujących kąpieli? Wanna to jeden z najważniejszych łazienkowych (choć nie tylko) elementów. Oferta...

Ginekomastia – gdzie szukać pomocy

Zaburzenia hormonalne pojawiają się w populacji dość często. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, inne...

Może Cię zainteresuje: