Kiedy sięgniemy pamięcią wstecz z pewnością przypomnimy sobie, że państwo młodzi najpierw odbywali formalny ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego, a potem wraz z gośćmi przechodzili do parafialnego Kościoła, gdzie udzielano im sakramentu małżeństwa. Obecnie pary najczęściej decydują się na ślub konkordatowy, który łączy sakrament małżeństwa ze ślubem cywilnym. Mimo iż wszelkie opłaty są dobrowolne, to jednak ślub kościelny jest dosyć kosztowny.

Należy zacząć od zapowiedzi. Przyszli małżonkowie w swoich parafiach muszą zamówić zapowiedzi. Na niedzielnych mszach księża wymieniają pary przygotowujące się do zawarcia sakramentu małżeństwa. Młodzi zobowiązani są do zamówienia trzech zapowiedzi, ostatnia musi mieć miejsce najpóźniej dwa tygodnie przed planowanym terminem ślubu. Koszt zapowiedzi to ok. 100 złotych.

Jeśli bierzemy ślub poza parafią potrzebna jest nam specjalna licencja udzielana przez rodzimą parafię, która kosztuje ok. 150 złotych. Często potrzebne jest także świadectwo chrztu, czy bierzmowania, za które płacimy ok. 50 złotych. Za udzielenie ślubu płacimy średnio 400-500 złotych, czasem więcej. Bardzo często opłacamy także kościelnego, który pełni funkcję ministranta. W niektórych kościołach w czasie mszy ślubnej zbierane są datki, przeznaczone później na mszę w intencji nowo zawartego małżeństwa. Jeśli młodzi nie życzą sobie zbierania datków od gości, wówczas sami mogą wnieść opłatę w wysokości ok. 100 złotych.

Ważna jest także oprawa ślubu. Wynajęcie organisty na ślub kosztuje od 100 do 200 złotych. Jeśli chcemy, aby śpiewał także chór wówczas musimy zapłacić dodatkowe 50-100 złotych. Udekorowanie kościoła kosztuje od 200 do 400 złotych w zależności od rodzaju dekoracji.

Co myślicie o wysokości kosztów związanych ze ślubem kościelnym? Są adekwatne czy powinny być mniejsze?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFocaccia – przepis
Następny artykułJak przystroić samochód na wesele?

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here