Sporządzając listę gości weselnych powinniśmy najpierw określić wysokość funduszy, jakie mamy przeznaczone na ten cel. Jeśli chcemy zorganizować duże wesele, wówczas ogranicza nas jedynie wielkość sali weselnej, jaką uda nam się znaleźć. Właśnie dlatego tak ważne jest wcześniejsze znalezienie odpowiedniego lokalu oraz dokonanie rezerwacji. Mając, zatem odpowiednią salę weselną powinniśmy przystąpić do sporządzania listy gości.
Jeśli jesteśmy ograniczeni kwotą przeznaczoną na wesele, wówczas zapraszamy najbliższą rodzinę: rodziców, chrzestnych oraz blisko spokrewnione ciotki i wujków. Wśród zaproszonych osób nie może też zabraknąć najbliższych przyjaciół. Czasami rodzina pana młodego lub panny młodej przeważa liczebnością, wówczas warto usadzić gości tak, aby nie izolować mniejszej grupy gości, lecz zintegrować wszystkich zaproszonych. Najlepszym sposobem jest usadzenie po jednej stronie stołów rodziny panny młodej i naprzeciwko rodziny pana młodego.
Robiąc listę gości powinniśmy uwzględnić także pary, u których byliśmy na ślubie. W wielu rodzinach niepisanym zwyczajem jest proszenie osób, na których przyjęcia weselne chadzaliśmy. Rewanżowanie się za zaproszenie jest zatem w dobrym tonie. W zależności od tradycji panujących w danej rodzinie na wesele zapraszani są często sąsiedzi. Zapraszamy także swoich współpracowników oraz pracodawców.
Bez względu na wszystko państwo młodzi powinni pamiętać, że to jest ich uroczystość, dlatego poza rodziną powinni zaprosić swoich przyjaciół, najbliższych znajomych z pracy lub ze studiów. Im więcej młodych osób, tym lepsza zabawa i bardziej radosne wesele. Zadbajmy także o odpowiednie zintegrowanie zaproszonych gości przez usadzenie ich w mieszanych grupach. Zasadą, która sprawdza się w czasie rozmieszczania weselników jest: młodzi z młodymi, starsi ze starszymi.
Zgadzacie się z tym tekstem? Czym się kierować przy układania listy gości?