Sport Jak pływać delfinem?

Jak pływać delfinem?

-

Generalnie rzecz ujmując, styl motylkowy polega na jednoczesnym przenoszeniu obydwu rąk nad głową oraz odbijaniu się nogami (dwa odbicia nóg na jeden cykl ruchu ramion), które wprawia tułów pływaka w ruch falisty. Tak przedstawia się to w szczegółach: pierwsze uderzenie nóg następuje w momencie, kiedy wyciągnięte do przodu ramiona rozpoczynają chwyt wody. Ręce powinny być lekko zgięte w łokciach, dłonie nieco szerzej od szerokości barków. Chwyt wody to nic innego jak skierowanie dłoni w dół, na zewnątrz. W reakcji na wykonywane równocześnie kopnięcie, zaczynają podnosić się nam biodra.

Kolejno, uginamy ręce mocniej w łokciach. Ramiona przechodzą w fazę mocnego pociągnięcia – dłonie kierujemy cały czas na zewnątrz i coraz mocniej w dół. W tym momencie głowa zaczyna wynurzać się z wody, biodra się obniżają.

Zwieńczeniem cyklu ruchowego jest przejście ramion w fazę odepchnięcia. Następuje zmiana kierunku rąk – dłonie kierują się teraz do tyłu i do wewnątrz w wyniku czego ręce zbliżają się do siebie. Biodra opadają jeszcze niżej, nogi uginamy w stawie kolanowych, stopy kierują się do powierzchni wody – przygotowujemy się do drugiego kopnięcia.

Uwaga!

W cykl ruchowy należy również oczywiście wpleść poprawne oddychanie. Najczęściej wdech wykonuje się co drugi ruch ramion. Oddychanie w stylu motylkowym jest o tyle trudne, że w trakcie wynurzenia na powierzchnię wychodzi nie tylko głowa ale i barki – trzeba pokonać spory opór wody.

Z tej przyczyny czasem możemy spotkać się z wdechem jednostronnym. Wydech, tak jak w pozostałych stylach wymagających pełnego zanurzenia głowy, następuje w wodzie.

Następuje ono w końcowej fazie odepchnięcia ramion – barki i ramiona mamy już wtedy wynurzone. Drugie odepchnięcie nogami jest z reguły silniejsze od drugiego i powoduje gwałtowne uniesienie się bioder, w czasie kiedy całkowicie wynurzone już ręce przenosimy nad głową. Głowę zanurzmy zdecydowanym ruchem na powrót w wodzie gdy ramiona zrównają się z linią barków. Rozpoczynamy nowy cykl ruchowy.

Zapraszamy do pooglądania filmu, który nie tylko „na sucho”, ale i na „mokro” przedstawi tajniki stylu motylkowego – Expert Village (You Tube):

Umiecie dobrze pływać? Jakim stylem?

Emilia Klima

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Styl etno w modzie – inspiracje

Styl etno nawiązuje do wszystkich tych wzorów, kolorów i kształtów, które natychmiast przywodzą nam na myśl egzotyczne kraje z różnych zakątków świata, kiedy tylko je widzimy.

Jak nauczyć psa aportowania?

O części psów można powiedzieć, że mają aportowanie we krwi, w ich przypadku nauka aportowania przebiega szybko i sprawnie. Różnice w predyspozycjach różnych psów do tego zadania wynikają z historii kształtowania ras psów przez człowieka.

Zobacz też

Renta rodzinna dla wdowy – warunki

Renta rodzinna jest świadczeniem, które przysługuje członkom rodziny osoby, która zmarła, a w chwili śmierci posiadała prawo do emerytury, renty, które to świadczenia wynikały z tytułu niezdolności do pracy lub spełnione były warunki do ich otrzymania. Jedną z osób, która może taką rentę otrzymać, jest wdowa po zmarłym, muszą jednak być spełnione określone warunki.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: