W pozycji wyjściowej leżymy na wodzie brzuchem do dna, ręce wyciągamy przed siebie. Rytm i tempo pływaniu nadaje naprzemienny ruch rąk, który zasadniczo możemy podzielić na trzy fazy: pociągnięcie, odepchnięcie i powrót. Kiedy jedna ręka jest wyciągana nad wodę, drugą ciągniemy pod jej powierzchnią.

Ruch rąk

Prawa ręka wchodzi pod wodę (łokieć unosimy lekko ku górze). Lewe ramię znajduje się w tym czasie w fazie podciągnięcia. Gdy ręka prawa jest już całkowicie zanurzona (faza chwytu wody) lewa przechodzi do fazy odepchnięcia: szybkim ruchem zginamy ją w stawie łokciowym do kąta 90 stopni. Tymczasem prawa ręka, całkowicie już zanurzona, kieruje się w dół, następnie (na zewnątrz od linii barku) rozpoczyna ruch w tył.

Oddechy

W końcowej fazie ruchu ramienia lewego, wykonujemy skręt głową w celu wykonania wdechu. W tym czasie lewa noga wykonuje uderzenie w dół, co pozwala na utrzymanie równowagi w momencie wyciągnięcia z wody ręki lewej. Równocześnie prawe ramię wchodzi w fazę podciągnięcia. Kontynuując wdech, kraulista powoli ustawia głowę ponownie w pozycji prostej. Rozluźnioną lewą rękę (ugiętą w łokciu) przenosimy następnie ruchem kolistym nad głowę. Rozpoczynamy nowy cykl.

Ruch nóg

O ile praca rąk zapewnia szybkość pływania w stylu dowolnym, to naprzemienne ruchy nóg (tzw. ruch nożycowy) są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi w wodzie. Jednym z najczęściej popełnianym błędów przez początkujących kraulistów jest wychodzenie z założenia, że intensywne i zamaszyste kopnięcia w sposób znaczący wpłyną na prędkość pływania. Tymczasem szacuje się, że praca nóg to zaledwie 30% „napędu” w stylu dowolnym. Dlatego warto skupić się na dobrym technicznie wykonaniu nieco bardziej skomplikowanego ruchu rak. Jeśli o pracę nóg idzie, zasada jest prosta – kiedy jedna noga wykonuje ruch w dół, druga pnie się ku górze. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, by nie odciągać stóp ku dołowi. Ilość kopnięć na cykl pracy rąk to indywidualna sprawa kraulisty, ważne by była ona zsynchronizowana z wynurzeniem głowy, tak jak zostało to opisane w części poświęconej prawidłowemu wykonywaniu oddechów.

A oto jak wygląda nauka stylu na „mokro”. Zaczęchamy do pooglądania filmiku:

Umiecie dobrze pływać? Jakim stylem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrozumieć kota?
Następny artykułJak pływać pieskiem?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here