Dlaczego warto ćwiczyć?

Regularne ćwiczenia pozwalają dłużej zachować dobrą kondycję, formę i dobre samopoczucie. Mają ponadto zbawienny wpływ na zdrowie seniora, zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów takich jak choroba Alzheimera, demencja, schorzenia serca, rak okrężnicy, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość.

Zanim zaczniemy

Jeśli do tej pory prowadziliśmy mało aktywny tryb życia albo mieliśmy długą przerwę w treningu, zanim przystąpimy do bardziej intensywnej jego formy, musimy się odpowiednio przygotować od strony wydolnościowej i sprawnościowej. W tym celu możemy zacząć od spacerów, szybszych marszów czy łagodnej gimnastyki. Zanim zabierzemy się za regularne uprawienie sportu, musimy określić swoje ograniczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który powie nam, jakiego rodzaju ćwiczeń unikać przy naszych ewentualnych schorzeniach. I tak na przykład, osoby zmagające się ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach kolanowych nie powinny uczestniczyć w wysiłkach wymagających skoków, biegów, podskoków. Dyskopatia części lędźwiowej kręgosłupa to z kolei przeszkoda dla ćwiczeń wymagających skoków, nagłych skrętów tułowia czy znacznego zginania kręgosłupa. Tak jak w przypadku każdego sportowca, niezależnie od stanu zdrowia i wieku, konieczna będzie przedtreningowa rozgrzewka i rozciąganie.

Sporty dla seniorów

Osoby starsze powinny uprawiać sporty z trzech grup: wzmacniających serce, poprawiających elastyczność i równowagę oraz siłowych. Korzystny wpływ na cały układ krążenia będą miały takie dyscypliny jak: chodzenie, bieganie, pływanie i wodny aerobik. Na gibkość i poprawę koordynacji ruchowej pozytywny wpływ mają: joga, pilates, tai chi, stretching. Ćwiczenia siłowe powodują obniżenie spoczynkowego ciśnienia tętniczego, działają korzystnie na wzrost masy i siły mięśniowej oraz poprawiają gęstość i strukturę kości, zapobiegając osteoporozie. Do nich zaliczyć można: podnoszenie (lekkich) ciężarów, rozciąganie gumy do ćwiczeń, praca na urządzeniach typu wioślarz. W przypadku kiedy brakuje nam czasu czy motywacji na taką zorganizowaną formę ruchu, jego minimalną dawkę zapewnić możemy sobie, wykonując codzienne czynności. Nawet takie zajęcia jak sprzątanie domu, ogrodnictwo, chodzenie po zakupy, załatwianie spraw np. urzędowych czy zabawa z wnukami mogą okazać się świetnym treningiem.

Staracie się zachować sprawność fizyczną? Jakie ćwiczenia wykonujecie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki sport dla niepełnosprawnych?
Następny artykułJaki sport dla całej rodziny?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here