Boisko, piłka i zawodnicy

60-minutowe spotkania (cztery kwarty po 15 minut) rozgrywa się z reguły na trawiastych boiskach (choć można spotkać się również z rozgrywkami halowymi) o wymiarach 100 m x 50 m. W połowie strefy obronnej po obydwu stronach umiejscowione są bramki o wymiarach 1,8 m x1,8 m. Znajdują się one w środku koła o średnicy 5,4 m. Boisko otoczone jest siatką, tak jak w hokeju na trawie. Zawodnicy grają gumową piłką w kolorze żółtym, pomarańczowym lub białym o obwodzie ok. 20 cm i masie 150 g.

Obie drużyny liczą po dziesięciu graczy: 3 obrońców, 3 pomocników, 3 atakujących oraz bramkarza. Każdy z nich wyposażony jest w kij zakończony koszem – rakietą. Za jej pomocą zawodnicy zagarniają piłkę, przenoszą ją, podają między sobą i strzelają na bramkę. Do wyboru zawodnicy mają dwa rodzaje kijów. Gracze z formacji obronnej wybierają zazwyczaj kije dłuższe – long crosse (długość max 1,5 m). Atakujący preferują kije krótsze – short crosse (do metra długości). Bramkarze grają jeszcze innym rodzajem kija – o długości pomiędzy 1 m a 1,5 m, maksymalnej szerokości kija 38,1 cm. Każdy gracz wyposażony jest ponadto w rękawice, kask i ochraniacze.

Ogólne zasady

Każda kwarta oraz akcja po stracie gola przez którąś z drużyn rozpoczyna się tzw. face-offem ze środka boiska. Dwóch wyznaczonych do tego zawodników ustawia się naprzeciw siebie i na gwizdek sędziego wznawiają grę. Atakujący nie mogą przekroczyć linii połowy, a obrońcy lin oznaczających strefę obronną aż do momentu przejęcia piłki przez któregoś z pomocników.

Gracze zbierają piłkę z ziemi do kosza, mogą z nią biec albo podać do kolegi z drużyny, wyrzucając z kosza (ten łapie podanie do kosza swojego kija), rzuty na bramkę również wykonuje się w ten sposób. Zawodnik może zakryć piłkę swoją rakietą, pod warunkiem, że nie przerywa w ten sposób gry.

Przewinienia

Lacrosse jest sportem bardzo kontaktowym, drobnych starć czy nawet zderzeń kijami nie traktuje się jako zagrań niezgodnych z przepisami. Takie oczywiście jednak i tutaj istnieją. W grze mamy do czynienia z dwoma rodzajami kar: przewinieniami osobistymi i przewinieniami technicznymi. Te pierwsze odgwizduje się w następujących sytuacjach: złośliwe dotknięcie dowolnej części ciała zawodnika drużyny przeciwnej, innej niż rakieta,

uderzanie przeciwnika poniżej pasa dowolną częścią ciała, kontakt z przeciwnikiem przy pomocy rączki rakiety, niesportowe zachowanie zawodnika lub trenera, nieuzasadniona przemoc, niewłaściwe formy kontaktu z przeciwnikiem (uderzenia poniżej pasa, uderzenie przeciwnika bez piłki) czy wreszcie niewłaściwy sprzęt (np. brak ochraniaczy na zęby, niewłaściwie założone ochraniacze, niedozwolona długość kija). W przypadku odgwizdania zawodnikowi przewinienia osobistego, czeka kara wykluczenia z placu gry na jedną, dwie lub trzy minuty.

Z przewinieniami technicznymi mamy do czynienia jeśli: przeciwnik jest przytrzymywany niezgodnie z przepisami, przeciwnik uniemożliwia mu udział w meczu, a także gdy odgwizdywany jest spalony (w strefie obronnej znajduje się mniej niż czterech zawodników lub kiedy w strefie ataku znajduje się mniej niż trzech graczy). Do innych zagrań uznawanych za przewinienie techniczne należą: popychanie, przetrzymywanie piłki w celu przedłużenia czasu gry drużyny przeciwnej, odpychanie wolną ręką zawodnika obrony przez zawodnika prowadzącego piłkę oraz przeszkadzanie w prowadzeniu działań defensywnych, poprzez blokowanie obrońcy przez zawodnika niebędącego w posiadaniu piłki.

Lacrosse kobiet

Zasad gry lacrosse’a w wydaniu męskim, nie można przełożyć bezpośrednio na rywalizację pań. Stara się tu unikać ostrych fizycznych starć, zawodniczki poza rakietą dysponują jedynie goglami i ustnikiem. Również rozmiary samej rakiety są inne: są mniejsze, a kosze są płytsze, przez co łapanie piłki i oddawanie silnych strzałów jest trudniejsze niż w męskiej odmianie.

Na boisku może jednocześnie przebywać więcej graczy, w porównaniu z męską odmianą dochodzą dwie pomocniczki. W ataku lub obronie przebywać może jednocześnie siedem zawodniczek, pozostałe cztery są odgrodzone od strefy ataku lub obrony specjalną linią. Czas trwania meczu jest krótszy – ogranicza się go do 50 minut (dwie połowy po 25 minut).

Uwaga!

Zawodniczkom odgwizduje się dwa rodzaje przewinień – główne i drobne. Karą za te pierwsze jest konieczność stania czterech metrów za osobą, która została faulowana. Panie karane mogą być ponadto kartkami: zieloną (dla kapitana za opóźnianie gry), żółtą (kiedy zawodniczka fauluje po raz pierwszy, musi też wtedy opuścić plac gry na pięć minut) oraz czerwoną (druga żółta kartka dla tej samej zawodniczki albo bardzo brutalny faul – zawodniczka zostaje wykluczona z gry do końca meczu bez możliwości zastąpienia ją partnerką z drużyny).

Próbowaliście kiedyś lacrossa? Jak wrażenia? Podzielcie się nimi!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlan treningowy dla biegaczy
Następny artykułFutbool amerykański – zasady gry

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here