Czym jest MMA?

MMA to skrót od angielskiego Mixed Martial Arts, którą dosłownie przetłumaczyć możemy właśnie jako mieszane sztuki walki (czasem można spotkać się również z określeniem „wszechstylowa walka wręcz”). Jak sama nazwa wskazuje, jest to dyscyplina sportu, w której dwóch zawodników toczy walkę z bardzo szerokim wachlarzem dozwolonych technik. Tak na dobrą sprawę, w MMA nie ma prawie żadnych ograniczeń co do ich stosowania, być może właśnie dlatego uchodzi ona za najbardziej widowiskową sztukę walki o największym potencjale komercyjnym.

Reguły

Wymieniając konkretnie, zawodnik MMA może używać: rzutów, ciosów pięściami, kopnięć, dźwigni i duszeń. Zabronione są jedynie zagrania zagrażające zdrowiu i życiu przeciwnika. (W całej historii sankcjonowanych walk MMA doszło do dwóch wypadków śmiertelnych). Zabronione jest gryzienie, zahaczanie (wkładania palców w otwory fizjologiczne, np. usta czy nos), atakowanie genitaliów, oczu i krtani, uderzanie głową, uderzanie w kręgosłup, stosowanie dźwigni na palce. Bardziej restrykcyjni organizatorzy wprowadzają dodatkowe ograniczenia, zabraniając np. ciosów łokciami, dźwigni na kręgosłup, dźwigni skrętowych na kolana, wykonywania rzutów skutkujących upadkiem rywala na głowę albo kopnięć w parterze.

Pojedynki MMA rozgrywane są zwykle na ringu bokserskim, czasem dodatkowo otoczonym siatką. Walka rozstrzyga się przez nokaut albo poddanie się któregoś z zawodników, jeśli w regulaminowym czasie nie dojdzie do żadnej z tych sytuacji, o rezultacie rozstrzygają sędziowie (remis jest dopuszczalny). Zawodnicy walczą z ochraniaczami na zębach i w rękawicach (są dużo cieńsze od bokserskich, by umożliwić chwytanie), niekiedy dopuszcza się także stosowanie nagolenników lub ochraniaczy na kolana.

Trening

Zawodnicy przygotowujący się do startów w zawodach MMA stosują tzw. trening przekrojowy, który ma ich nauczyć płynnego przechodzenia między trzema dystansami walki: stójką, walce w parterze i w zwarciu. Kompleksowy trening zawodnika MMA zawiera w sobie elementy boksu, boksu tajskiego, kickboxingu, zapasów, judo, ju jitsu, sambo, brazylijskiego jiu jitsu. Czasem wprowadza się również elementy karate kyokushin coraz taekwondo.

Co myślicie o MMA? Chcielibyście trenować mieszane sztuki walki? Dlaczego? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie sporty są niebezpieczne?
Następny artykułJak zdobyć kartę rowerową?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here