Odpowiednia dieta
Przede wszystkim, musimy zapewnić mięśniom prawidłowe funkcjonowanie. W tym celu nasza dieta musi być bogata w magnez, cynk, żelazo, wapń i potas. Powinniśmy spożywać zwłaszcza sporo zielonych jarzyn np. natka pietruszki, w diecie nie powinno zabraknąć również świeżych owoców, nabiału i kaszy. Pamiętajmy, że jedną z przyczyn powstawania nagłych skurczów mięśni jest niedobór albo nadmiar soli w organizmie. Zadbajmy zatem, by utrzymać jej spożycie na odpowiednim poziomie (w opinii specjalistów od żywienia dzienna dawka soli nie powinna przekraczać jednej płaskiej łyżeczki do herbaty – pamiętajmy przy tym, że najwięcej soli pochłaniamy z posiłków). Na koniec wreszcie powinniśmy pić sporo wody.

Jak ćwiczyć?
Przed każdym intensywnym wysiłkiem koniecznością jest rozgrzewka i rozciągnięcie mięśni. Jeśli wykonujemy tę samą czynność przez długi okres czasu (jak na przykład podczas pływania), ważne jest, byśmy co pół godziny robili pięciominutowe przerwy, w trakcie których będziemy na zmianę napinać i rozluźniać mięśnie. Mięśnie rozciągamy także po skończonych ćwiczeniach.

Skurcze nocne
Jedną ze szczególnie nieprzyjemnych właściwości nagłych skurczów jest to, ze lubią nachodzić nas w nocy. Jeśli chcemy do minimum ograniczyć ryzyko bolesnej pobudki, możemy zastosować kilka środków zaradczych. Mięśnie lubią ciepło – możemy wziąć przez snem gorącą kąpiel, a jeśli marzniemy w nocy, okryć się dodatkowym kocem. Możemy również pomóc sobie ziołami – najlepiej rumiankiem albo naparem z werbeny pospolitej.

Co robić, gdy złapie nas skurcz?
Niestety, mimo profilaktyki skurcze i tak mogą nas od czasu do czasu dopaść. Najczęściej popełnianym błędem jest wówczas próba rozchodzenia czy też w przypadku ręki, rozruszania kończyny, która padła ofiarą tej dolegliwości. Ból przejdzie szybciej, jeśli nie będziemy napinali mięśni i ścięgien. Możemy sobie pomóc, masując kończyną kolistym ruchem dociskając delikatnie dłońmi mięsień. Innym sposobem jest tzw. opukiwanie – bokiem dłoni uderzamy w bolące miejsce.

Szczególnie niebezpieczne są skurcze pojawiające się w trakcie pływania. Najważniejsze, by nie stracić w takich sytuacjach zimnej krwi. Spróbujmy obrócić się na plecy i podryfować do brzegu nie poruszając przy tym bolącą nogą. Jeśli jesteśmy doświadczonymi pływakami i mamy pełne zaufanie do swoich umiejętności, już w trakcie tego unoszenia się na wodzie możemy zacząć rozmasowywać nogę.

Często łapią Was skurcze? Co wtedy robicie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak prać śpiwór?
Następny artykułSquash – zasady gry

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here